Domluvené svatby mezi Vietnamci

25. března 2016 v 7:55 | Tiep Nguyen Huu |  Vietnamská kultura

Nejen Češi, ale i já žasnu nad kulturními zvyky mezi Vietnamci. Ať už jde o vesnické, tradiční namlouvání nebo modernější koketování ve městech. Způsob jakým se mezi vietnamskými obyvateli tvoří a vyvíjí partnerské vztahy, jsou velice pozoruhodné.Myslím si, že vietnamští jedináčci (kde fakt vědí, že chtějí jen jedno dítě) a prvorození to mají nejtěžší, protože jsou centrem pozornosti rodičů, tudíž námluvy - domluvené svatby mezi rodiči začínají již v brzkém věku. Tyto předem domluvené sňatky nejsou formální, můžou nastat v každém okamžiku, když uslyší, že třeba něčí syn/dcera vyhrál/a nějakou soutěž, udělal/a něco speciálního, zvláštního atd. Odlišení se od "normálního", taky se předpokládá, že se rodiče mezi sebou dobře znají, tudíž bude "správná", jeskynní výchova. :D


Samozřejmě, jako v jiných kulturách, chtějí rodiče pro své děti to nejlepší. Nicméně, co je považováno za "nejlepší"? Rodinný status, prestiž rodiny, míra jejich bohatství, jakou mají děti úctu k rodičům, jejich zdraví a v neposlední řadě i schopnosti daného človíčka - děvčete či kluka. Na vesnicích, malých i větších, je skoro nemožné svému "osudu" uniknout, pokud teda člověk ne-emigruje do jiné vesnice/ciziny. :D (můj případ)


Abych Vám přiblížil tamější situaci, zabrousím do své "temné" minulosti. Před pár lety se mě snažili oženit s VN Kladeňačkou (seznámili mě s ní, když mi bylo 18-19, takže jí tehdy bylo 14-15), abych se začal chovat dospěleji, zodpovědněji. Máti mi furt říkala, abych šel její rodinu navštívit, pomáhat jim, jí (opravování PC a všelijaké elektroniky), někam tu slečnu pozvat atd. (překvapivě to věděla celá kladenská VN komunita a pořád si ze mě dělali srandu, kdy bude svatba). Celé se to vyhrotilo až před pár lety. Její máti začala pravidelně plavat a saunovat s mojí, ani nevím, o čem pořád debatovaly. Její otec párkrát překvapil-navštívil mého otce v Berouně, celý zmatený mi pak doma něco říkal (celé to domlouvala máti, protože se otci nezamlouvala, jelikož již měla českého kluka, tudíž jí pokládá za "použité" zboží, většina VN jeho nevyjímaje mají strašně konzervativní, úzkoprsé názory). Jednou na vietnamské svatbě před 3 lety mě posadili vedle ní, naproti mě seděl její otec a z vedlejší strany máti, za mnou další řada hostů, nemohl jsem nikam zdrhnout. Mě bylo tehdy trapné říkat: "Sorry, ale zrovna mám holku, Češku :D", takže v tu ránu by máti šla na JIPku. Psychické týrání (k fyzickému kontaktu naštěstí nedošlo) jsem vcelku přežil, jenže další měsíce terno přetrvalo, takže jsem na čas raději zdrhnul s do Vietnamu. (Ne, že by to byla výhra, Vietnam byl 10x horší :D, jenže to je zase jiná "hide and seek" historka.)


Není to tak, že by rodiče nechtěli, aby děti neměly rády svého partnera. Automaticky vyžadují poslušnost, respekt a úctu k nim, včetně jejich štěstí v domluvené svatbě. Něco v duchu: "On/a ji/ho bude mít rád/a, protože se k sobě hodí, jsou to slušné děti." Takto nemyslí pouze vesnické matky ve Vietnamu, ale i ta moje. :D Co se lásky týče, preferují Vietnamci starou, tisíce let, osvědčenou metodu navazování vztahů, která podle mě přetrvala doteď. (Dodávám pouze, že pokud se matce dotyčná slečna líbí, ať si jí sama veme. :D) Čím víc jde technologie dopředu (iPhony, iPady s FB a internetem), tím pokrokovější jsou výzkumné techniky matek/otců.


Co mají vietnamské vztahy v ČR i VN společného? Podle mého názoru hlavně ve městech tento "zastaralý", "tradiční" trend ustupuje, protože každá holka (nejpečlivější jsou panny) si opatrně vybírá své kluky, tudíž i proto to kluci mají ztížené. Jako každý vztah, musí se budovat od začátku. Najít svůj perfektní protějšek je velice napínavá záležitost, která za to stojí. Na druhé straně znám dost vietnamských kluků, kteří jeli do Vietnamu, po měsíci se oženili a po roce už měli dítě. Pro mě něco nepředstavitelného. Jak člověk během 1-2 měsíců zjistí, jestli protějšek něco nehraje, něco neskrývá či jestli vůbec mluví čistou pravdu? Jsem pořád názoru, že ženy umějí přimět muže, aby si mysleli, že jsou takové či makové a přitom můžou být absolutně něco jiného (ano, už s tím mám zkušenosti). Svým úsměvem či tím co i jak říkají (lehounký hlásek bývá klamlivý, věřím spíš holkám s kačeřím hlasem :D).

Příklad kačeřího hlasu od mé sestřenky (stále investuje všechny prachy do Brava a poslouchá Justina Bobra :D)Vietnamci jsou strašní úchylové, kvůli tomu, že jsem single (ano, jsem single, protože mi to zatím vyhovuje) všichni v práci netuší proč, co se děje, furt mi někoho dohazují, Vietnamky i vietnamské míšenky, ba dokonce mě začal balit teplouš omfg :D, který nově nastoupil v Najls naproti.


I proto každá holka chce/vyžaduje okamžitý sňatek, nechce totiž, aby se kluk rozhlížel po možnostech a lítal za jinými. To absolutně chápu, jenže pokud slečna něco skrývá, časem to stejně vyplyne na povrch, z toho pak bývají rozvody atd. Takže ve fázi namlouvání by se podle mě mělo jít s upřímností až do morku kostí, vyříkat si během ní všechny přednosti i nedostatky. A až pak vyrukovat se svatbou, když důvěra stále přetrvává. Máte vysoké nároky? Co já na to? Čím vyšší máte nároky na partnera, tím víc musíte sebe vylepšit do takové míry, abyste byli uměrní svým nárokům.


Díky, že jste si našli čas k pročtení tohoto článku. Pokud možno hoďte mi prosím na něj svůj osobní názor, zkušenosti s tímto tématem. A u dalšího článku na viděnou.

Pokud se nudíte, pročtěte si můj starší článek :)

 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vé | E-mail | Web | 25. března 2016 v 19:11 | Reagovat

Opravdu zajímavý článek. Já jsem Čech jak poleno(možná ještě špetka Němky), takže do takových věcí vůbec nevidím a nemám osobní zkušenost. Neumím si to představit a myšlenka domluveného vztahu mě upřímně děsí. - Od přírody jsem totiž taková povaha, že automaticky dělám pravý opak toho, co se ode mě čeká. (S tím bych v takové kultuře asi moc nepochodila :-D)
Se svým přítelem jsem skoro 4 roky a pořád si říkám jak hrozně málo toho o sobě ještě víme. V mém případě si troufám tvrdit, že to byla láska na první pohled, ale opravdu hodně dlouho mi trvalo, než jsem se plně uvědomila, že to je ten člověk, se kterým bych dokázala strávit život. - Stálo mě to hodně nervů, nějaká ta slza, nějaká ta hádka, ujasnění si spoustu věcí a hlavně jsem za tu dobu změnila k nepoznání.

2 Taip Taip | 26. března 2016 v 6:03 | Reagovat

Osobně jsem měl drsnější výchovu, takže od určitého věku jsem přestal všechny poslouchat, totální averze k autoritám (až na máti). :-D  

Tjn, můj život se datuje před a po prvním zabouchnutí. :-D  :-D  Jinak jsem pořád emocionální šutr s velmi nízkým EQ.  :-D

3 Huyer Huyer | 28. března 2016 v 2:34 | Reagovat

TVL, pardon za tak silná slova, ale vždycky když si přečtu nějaký tvůj článek, tak mi v hlavě zase něco cvakne. :-D (Myslím to, jak to u Vietnamců vlastně je.) Naštěstí má naše rodina s dohazováním, tak špatné zkušenosti, že se mě to doufám vyhne, jinak budu mít zase s některými členy mé rozsáhlé rodiny dlouhý a velice obsáhlý rozhovor. :-D
A taky zcela nechápu, jak si někdo může někoho vzít jen po několika měsících. To že si ho prošťouchne a nenajde na partnera žádný ten špatný drb neznamená hned, že je ideální partie. Ale na druhou stranu je chápu, že už toho mají dost po kdo ví kolikáti setkáních s možným budoucím partnerem, zákazech rodičů atd...( vypsala bych toho možná víc, kdyby nebylo tolik hodin, bo v tuhle dobu i to už většinou nemyslí :-D ) to buď vzdají a vezmou si prvního, kterého potkají nebo jsou tím vším unavení, znechucení apod.
Prostě být dítětem svého rodiče nebo být Vietnamcem samotným je občas velice těžké, pokud v tom člověk neumí chodit. :-)  ;-)  :-D  :-)  ;-)  :-D

4 Godfather Godfather | 29. března 2016 v 0:26 | Reagovat

Teda, skoro to vypadá, jako kdyby si do ní byl zabouchlej ty... navíc, píšeš o tý holce nějak často a furt se k tomu vracíš :D jestli si kvůli tomu musel emigrovat do ciziny.. musel ses fakt hodně bránit asi. Aspoň máš kam, kdyby mě něco takového potkalo, tak můžu utíkat jen do česka... nebo pruska :D asi to máte těžší vy Vietnamci.

5 Taip Taip | 30. března 2016 v 7:24 | Reagovat

[3]: Díky za komentář "Huyere", :-D Trochu ti závidím, že tvoje máti i otec nejsou přepečliví.

Hehe, někdo se snaží všechno utajit, někdo se maskuje špatnými drby, aby od všech měl pokoj. :-D  Na úrovni syn/dcera je to ještě úplné prd... O_O

[4]:  Odhalil jsi mě Godfathere. :)) Pvní láska/zabouchnutí se nezapomíná. :-)  Nicméně jsem člověk, který dá spíš na rozum než city. Emigrace do ciziny nebylo kvůli ní. :-D  Bylo tam mnohem více faktorů. Pokud se mi slečna nelíbí, nedotkl bych se jí i kdyby mě s ní spoutali řetězem. :-D  Naopak, pokud se mi slečna líbí, zajdu rovnou za jejími rodiči se zeptat, jestli je available. Pravidelně bych k nim chodil domů, než by si na mě zvykla a až pak bych jí začal balit (za předpokladu, že bych se jí stále nelíbil). :-D :-D

6 Godfather Godfather | 31. března 2016 v 14:55 | Reagovat

Počkej, možná do tohohle úplně nevidím, ale většina vietnamských děvčat co znám jsou již trochu... Poevropštělá a myslím, že zadat její rodiče o svolení prvně je...přinejmenším kontraproduktivní. Protože většinou již nenásledují tradice svých rodičů ohledně domluvených vztahů. Budou/můžou si myslet, že si příliš konzervativní a opatrný.

7 Taip Taip | 31. března 2016 v 17:38 | Reagovat

Víš jak se říká, myslet je...vědět :-D

8 Huyer Huyer | 2. dubna 2016 v 0:05 | Reagovat

Hele, nejsi nějak staromódní? Já vím, že nejsi jediný Vietnamec, co vyrostl v ČR a ještě toto provozuje (žádání o svolení rodičů), ale nemá potom ta holka/žena pocit, že jí manžela vybrali rodiče a ona sama? Bude s ním žít přece ona, ne? A to nemluvím o tom, že si ona bere kromě jeho ještě celou jeho rodinu.

Co se týče pečlivosti mých rodičů, tak ti jsou doslova vyčůraní. Aby se neshodily v mých očích, tak nechají dohazování na jiných. :-D :-P Ne, dělám si prdel. Na vdavky mám ještě spoustu času. :-D

9 Taip Taip | 2. dubna 2016 v 16:12 | Reagovat

Pokládám tento akt za "lịch sự". Ano, staromódní jak v čem. Vyrostl jsem ve VN a ono se to na mě podepsalo.  :-D   Jsem strašně tvrdohlavý mezek, který si stojí za názorem (často se i mění, většinou na nátlak holek :D ). A kolik ti je, jestli se můžu zeptat? 8-O

10 Ella Ella | 6. dubna 2016 v 18:23 | Reagovat

Je zajímavé, jak ve spoustě svých článků vyjadřuješ odpor k vietnamskému způsobu namlouvání a jak je ti proti srsti, když ti rodiče někoho dohazují. A pak říkáš, že by ses u případné vyvolené zeptal nejdříve jejích rodičů a potom si ji začal ochočovat jako nějaké zvířátko. Takže buď jsi pokrytec nebo tak staromódní, že neuznáváš ženy rovnocenné mužům...

11 Taip Taip | 6. dubna 2016 v 21:46 | Reagovat

Díky za komentář Ello, příště více konstruktivní kritiky. Ne, odpor k lidem (hlavně k rodičům), kteří mi servírují slečny na stříbném podnose.  8-O  Jsem hlavně tvrdohlavý machiavelista. Ello vůbec mě neznáš, a troufáš mi říkat staromódní/pokrytec. Pokud by se mi slečna líbila, přede mnou by se nikde neschovala (pokud nemá kluka). Zjistil bych si její záliby, zájmy, koníčky, oblíbené věci, které dělá, má ráda, naučil bych se je co nejlépe a až pak balil způsobem nebalení a nechal jí, abych se jí sám začal líbit.  :-D   Hlavně mám úplně jiné metody, jak se ukázat, prokázat.  ;-)  :-D   Marný ani zoufalý nejsem, už mám několik slečen za sebou jak vn tak cz.  ;-) :-D

12 Godfather Godfather | 8. dubna 2016 v 10:17 | Reagovat

Takže stalker :D

13 Godfather Godfather | 8. dubna 2016 v 10:22 | Reagovat

Já tě sice neznám, ale jak můžeš tušit, že sem nep... Ne. To nemá cenu. Očividně nevidíš všechny možnosti, souvislosti a chyby a to, jak creepy zníš.. Protože zjistit si všechno o holce a pak až ji balit je...umm..

14 Taip Taip | 8. dubna 2016 v 15:35 | Reagovat

Nebudu se opakovat, myslet je ... vědět. Vážím si tvého názoru. Jen vůbec netušíš a jakými holkami jsem měl tu čest. Mě se převážně líbí inteligentní VN. Čím víc jsou inteligentnější tím víc se přetvařují, aby se mi ještě víc líbily. A to se mi vůbec nelíbí, radši se zeptám sestřenek nebo kámošů na bližší info, abych věděl s kým mám tu čest. :-)  Na oblíbené věci i koníčky se ptám rovnou holek. ;-)

15 Huyer Huyer | 11. dubna 2016 v 11:31 | Reagovat

Nechci tady bránit autora článku, jen nechci, abychom mi jiní VN vypadali jako stalkeři nebo něco podobného. :-D
Většina z nás bere svatbu jako záležitost, která se děje jen jednou za život. Ale zároveň v tom někteří vidí vidinu jak se zajistit na celý zbytek života. A proto je Vn hledání partnera ( jedná se případy hledání vn partnera) plné přetvářek, podlejzání apod. věcí. Samozřejmě se to netýká všech VN. Ale přesto je ve VN namlouvání občas velmi složitý proces, který bohužel/ naštěstí patří k naší kultuře. A i pro mě je občas oříšek pochopit VN postoje, názory, zvyky apod. Chápu, že pro Evropany, kteří jsou mentálně úplně jinde, jsou některé věci těžko uvěřitelné nebo k pochopení. :-D
Ale pravda je, že nikdo se nechce při výběru partnera spálit, a obvzlášť VN.

Ty to možná bereš jako Lich su, jiní za tím můžou vidět ale něco jiného. Sám jsi VN a víš jak to chodí. ;-)  Ale musím uznat, že je hrozně fajn, když máš sestřenku, ségru nebo tetu, o které je zájem, a snaží si je získat přes tebe. :-D  8-)

Co se týče mého věku. To ses nenaučil za tu dobu, co jsi v ČR, že na tohle se ženský ptát nemáš? :-P
Jinak mi je mezi 22-24, tak vyber si :-D jen doufám, že nezneužiješ můj :-P  :-D ;-)

16 Taip Taip | 11. dubna 2016 v 15:14 | Reagovat

Hehe, díky Huyerko.

Řeknu to takhle, když chci být stalker, jsem podle mě největší stalker, kterého znám. Umím dobře googlovat, vím, že chodíš na FAF cuni (podle IP). Radši se ani neptej, jak to vím. :))

Ano, chápu, že je VN namlouvání lehce složitější záležitost. Jedna věc, kterou na Vietnamcích/Vietnamkách nesnáším je brutální přetvářka, podlejzání. Snažím se být fér k holkám, říkat pravdu, protože to mi to stejně časem vyklouzne z pusy, ani nebudu chtít. :-D Takže očekávám i od slečny upřímnost. :-)

17 Huyer Huyer | 11. dubna 2016 v 17:16 | Reagovat

Hele začínáš mě pěkně děsit  :-D Tak jsem trochu kecala a je mi o trochu víc, víš jak jsme holky háklivé na svůj věk
A varuju tě, nerozumím PC a podobným blbostech, takže kdyby ti přeskočilo nebo pokud jsi nějaký maniak a jen by ses dotknul někoho z mého rodiny nebo přátel, tak věř, že budeš mít velké problémy.

Já jenom popsala jak jsem poznala VN namlouvání já. Tebe neznám a kdo ví, co se ti opravdu honí v tvý hlavě. :-P Všude najdeš přetvářku, podlejzání apod. To si nevybereš, je jen na tobě, aby jsi to včas zjistil a pak si toho člověka dal bacha. :-? :-D 8-)  :-D

18 Taip Taip | 11. dubna 2016 v 19:03 | Reagovat

Hehehe :-D  :-D  jsem tě dostal co? Kdybych chtěl zjistil bych si podle věku i tvé jméno, není těžké zjistit seznam studentů za 3-5 ročníků, vyselektovat podle tvého bydliště. Nemám to zapotřebí. :)) Že něco umím, jsem ajťák, neznamená, že toho nutně musím využívat. :-D  

Ano, jsem složitější než rubikova kostka. :-)  Maniak jsem, pc maniak. ;-)  Těší mě. :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama