Tisíc a jedna odlišností dvou kultur

10. února 2016 v 0:33 | Tiep Nguyen Huu |  Vietnamská kultura
Naučit se kulturním odlišnostem některým lidem trvá roky. Zde je ode mě rychlokurs mezi vietnamskou a českou kulturou.


Oslavy:


1) Lunární Nový rok (Tết Nguyên Đán) se slaví podle čínského Nového roku, který je proměnlivý a pohybuje se cca od 21. ledna do 21. února. Jsou to svátky klidu, lásky, pohody a přátelství. Vietnamci na lunární Nový rok neuklízí a neperou, protože věří, že by se smylo všechno štěstí následujícího roku.

Češi se slaví/ožírají hlavně na Štědrý den a Silvestra.


2) Vietnamci slaví dny, ve kterých zemřeli jejich příbuzní. Uctívají předky a připravují hostiny, na kterých pozvou všechny příbuzné k oslavě a vzpomínání na zesnulého člověka. Narozeninám nepřikládají takovou váhu.

Stejně jako celý západní svět i Češi slaví hlavně narozeniny, při kterých se rozdávají dárky a pořádají narozeninové párty.


Projev náklonnosti:


1) Líbání na veřejnosti je nepřijatelné, musí se líbat soukromě, nebo aby to nikdo neviděl. A žádné líbání před dětmi.

Lidé západního světa se líbají všude a kdykoliv, společensky přijatelné gesto.

2) Velice zřídka rodiče líbají své děti, jen miminka.

Češi olizují své děti skoro pořád až je to skoro nechutné. :D

3) Při mém pobytu ve VN jsem často zpozoroval, že se dvě slečny/ženy nebo dva hoši/muži drží za ruce. Podle mého názoru je toto gesto ve Vietnamu běžná věc.

Pro Čecha je držení za ruku stejného pohlaví představitelné jen u gayů/lesbiček nebo u dětí.


4) Na druhé straně je držení se za ruce opačného pohlaví. Ve Vietnamu velmi zřídka uvidíte situaci, kdy se páry drží za ruce, protože pro ně to vypadá směšně a nevhodně.

Češi naproti tomu se drží za ruce na veřejnosti úplně v klidu a nijak se nevymykají.

5) Řekl bych, že muži/chlapci ve Vietnamu to mají těžší, protože je společenské tabu objímat nějakou ženu/slečnu. Pro ni je to urážlivé. Stejně tak políbit ji na tvář či ji jen držet za ruku.

Západ je v tomhle směru velice shovívavý.


Styl oblékání:


1) Nejvtipnější je, když ráno půjdete na jídlo na nejbližší trh. Uvidíte tam 80-90% žen v pyžamu jak tam pobíhají, prodávají, nakupují, vyměňují atd. Aby toho nebylo málo, chodí takto oblečené celý den. :DD

Viděli jste někdy Čecha/Češku v pyžamu pobíhat po ulici? Leda po ulici a pak po blázinci. :D

2) Musím se zeptat, proč chodí Vietnamci bosí po ulicích města? Nejspíše kvůli zvyku z dětství. Za války, kdy byla hrozná bída, měli sotva na jídlo. Kde by vzali na oblečení či dokonce nějaké pantofle.

Češi jsou experti na pantofle, hlavně ponožky v pantoflích. :D Ale bosou nohu jsem na ulici ještě neviděl.

3) Vietnamci nosí převážně dřevěné či boty z gumy.

Muži i ženy ze západu si libují hlavně v kožených botách.


4) Muži z VN se snaží nosit "západní styl módy" - na většině Vietnamců uvidíte hlavně džíny a tričko. Ženy nosí šaty i oblečení hlavně podle "národního kroje".

Ženy i muži z Čech se snaží nosit všechno, co se nosí ve světě (USA, Francie, Itálie…).

5) Skoro nikdo ve Vietnamu nenosí ponožky nebo punčochy, kromě svateb a jiných svátečních příležitostí. Běžně se prostě nenosí, je tam takový hic, že v botě máte za chvíli malý rybník. :D Vietnamské ženy mají v botě/střevících nohu naboso.

Západní ženy nosí ponožky nebo punčochy do všeho.


Jídlo a stravování:


1) Vietnamci si libují v dlouhé, pečlivé přípravě jídel, Na druhou stranu nemají problém jíst instantní nudle celý týden.

Češi netráví tolik času přípravou denních pokrmů, co se najde v lednici, se uvaří, sní za dva. :D

2) Jídlo se ve Vietnamu kupuje každý den na trhu, všechno máte svěží a čerstvé (k večeru už moc ne :D).

Tady v Česku se mi zdá, že každá rodina nakupuje v supermarketu jednou či dvakrát týdně a hodí všechno do ledničky/mrazáku.

3) Čím mladší, tím víc musíte všechny pozvat na jídlo a před samotnou konzumací jídla všechny oslovit pozváním na jídlo. Nejstarší na jídlo nikoho nezve.

Češi říkají "dobrou chuť" nehledě na věk.

4) Vietnamci si umývají ruce i tváře před a po každém jídle (v subtropickém vedru se člověk zpotí jako prase). Je docela i běžné, že je při jídle nepije a pije se až po jídle.

V českých hospodách, restauracích atd. se jí, pije současně.


5) Celý východ používá hůlky a lžíce, Vietnam nevyjímaje. Polévka se jí z misky.

Češi používají příbory - nůž, vidličku a lžíci a polévka se jí z talíře.

6) Vietnamci mají během dne dvě hlavní jídla - oběd a večeři.

České obyvatelstvo má hlavní jen oběd a k večeři je většinou něco lehčího.

7) Vietnamská jídla jsou velice aromatická a vždycky Vám pak tečou sliny po ústech.

Nevím, jak to mají ostatní Češi, ale u mě převládají pocity fádního aromatu. Jídla sice voní, ale nejsou tak silně aromatická.

8) Vietnamská jídla sevyznačují velikou pálivostí, muži si běžně k jídlu dají ještě čili papričku, vše polévají červenou, pálivou omáčkou.

České obyvatelstvo si potrpí na méně ostrá jídla, používají max. pepř.

9) Vietnamcům se říká rýžožrouti. Ano, je to pravda, rýže k snídani, obědu i večeři je na denním pořádku. Dalo by se aplikovat i na Vietnamce tady v Čechách - rýže k obědu i k večeři, nikdy se neomrzí.

Když jsou Vietnamci rýžožrouti, jsou Češi bramborožrouti a knedlíkožrouti. Jiné klimatické podmínky, jiná plodina, nic v tom nehledejte.


10) Když se ve Vietnamu vaří/smaží/peče nějaké maso, vždycky je nakrájeno na malé kousky, protože se ve Vietnamu nepoužívá nůž jako příbor.

Mně víc vyhovuje, když si můžu, jako Češi, nakrojit svůj pořádně poctivý kuřecí steak nebo řízek. :P

11) Jídlo, maso, zelenina, omáčky, atd. vše je položeno do společných nádob, ze kterých si všichni nabírají podle libosti, chuti. Rodiče svým dětem nabírají jídlo hůlkami z nádoby do jejich mističky.

Češi stejně jako celá západní kultura má jeden talíř na hlavu, každý vlastní porci. Ve svátečních dnech jsou chody podávány na tácu kolem stolu a každý si nabere porci dle vlastního uvážení.

12) Nejlepší jídla, nejlepší části uvařených slepic atd. se servírují prve nejstarším lidem nebo rodičům, pak přijdou na řadu malé děti a ti uprostřed mají prostě smůlu. :D

Západní kultura je hlavně o rovnosti, takže každý má svou porci, stejnou porci jakkoliv dobrého jídla.

13) Když je jídlo dobré, Vietnamci u toho dělají strašný kravál. Výkřiky, ocenění dobré polévky je na denním pořádku.

Češi takový virvál nedělají.

14) Nevím přesně, jestli vietnamské ženy drží hladovku kvůli váze nebo je to zakořeněno v tamní společnosti, ale jedí fakt malé porce (jako pro kočku). Na rozdíl od nich se do mužů snaží vtěsnat co nejvíce (jako pro tygra).

V západní společnosti ženy i muži jedí rovným dílem, co se kvantity týče.


Pozdrav:


1) Vietnamci si nepotřásají rukou s opačným pohlavím nebo starším, pokud jim tedy žena nebo starší člověk nenabídne stisk rukou jako první. Ženy si ruce nepotřásají. Při potřesu rukou bývá obvykle mírný záklon hlavy dopředu na projev úcty.

Češi si potřásají ruce s opačným pohlavím, funguje zde však společenská etiketa, kterou ne všichni dodržují.

2) Při pozdravu si nikdy nevymění polibek na tvář, je to společensky nepřijatelné.

Západní civilizace se políbí na obě tváře na projev přátelskosti.


3) Ve Vietnamu smí pouze rodiče mávat na své děti, obráceně není přípustné.

Češi mávají na kde koho. :D

4) Jestli budete ve Vietnamu, nikoho neplácejte po zádech. Zjistil jsem, že se to nikomu nelíbí, obzvláště ženám ne.

Češi se plácají po zádech jako projev radosti.

Literatura:


1) Stejně jako většina východní Asie, je i Vietnam ovlivněný Zenbuddhismem. Tzn. řídí se podle kréda "dobré věci se stávají těm, kteří mají odvahu čekat". Články/knížky jsou celistvá díla, nenavazují na sebe přímočaře, logicky. Dalo by se přirovnat k jednotlivým planetám sluneční soustavy, která společně tvoří ucelenou sluneční soustavu.

V západní i české literatuře autoři začínají úvodem, někdy dokonce s předmluvou, ve kterém se snaží upoutat a navnadit čtenáře. Čeští čtenáři jsou totiž zvyklí na nastiněný děj i pointu. Texty/knížky pak dočítají s očekáváním silného konce, pointa je na konci jako završení celého článku/knížky.

2) Dalším prvkem vn knížek je užití prvků vlastenectví, silného povzbuzení národa (hlavně komunismu :D, antikomunismus je tvrdě trestán).

Česká literatura se píše podle současného trendu evropských sousedů, vždycky se zpožděním. Tj. čekají jestli se novota uchytí, "nemají koule z oceli". :D

Domov:


1) Domy/domovy běžných vietnamských obyvatel v městech jsou dle mého názoru příliš malé až stísněné, z cihel a betonu.

Češi mají prostorné byty i domy.

2) Domov Vietnamců na vesnicích je většinou z bambusu, rýžové slámy a bláta. Naproti tomu střední a vyšší třída má nejméně dvoupatrový, většinou 3-5ti patrový dům.

Na vesnicích má české obyvatelstvo kromě cihlových i dřevěné domy, domky.


3) U Vietnamců bývá zvykem mít jeden pokoj samostatně na oltář předků. Svatyně, do které se chodí modlit a uctívat předky.

Češi mají ložnici. :D

4) Ne všichni Vietnamci vlastní postel, spí třeba na zemi nebo na bambusovém plátně. Je běžné sdílet postel s někým stejného pohlaví. Spával jsem běžně vedle bratrance nebo strejdy, když jsem byl na návštěvě ve VN. Děti spí v posteli s rodiči.

Češi nesdílejí společnou postel s člověkem se stejným pohlavím, vypadá to divně. Domácí mazlíčci jsou v posteli přijatelný smrádek. :D


5) Na posteli je většinou bambusová rohož a jeden malý polštářek pro každého, v některých rodinách i 7-8 polštářků na 2x2m dlouhou postel. :D

V ČR postel znamená matrace, polštáře, peřina a povlečení.

6) Vietnamci vstávají brzy z rána každý den (pracuje se cca 363 dní v roce).

Češi i Evropani si o víkendech přispí.


7) Vietnamci si dávají odpoledne malého šlofíka, jako mají Španělé siestu.

Češi odpoledne nespí vůbec.

Díky za Váš čas na pročtení článku, zanechte zprávu v komentářích pokud s něčím nesouhlasíte. Mějte se pěkně a u dalšího článku na viděnou. Hlasujte mi prosím v anketě díky.

Přečtěte si článek i o tom proč se oženit s Vietnamkou. :))
 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ruti Ruti | 10. února 2016 v 1:07 | Reagovat

Velmi zajímavý článek...nechcete přidat další podobného ražení?

2 Taip Taip | 10. února 2016 v 14:13 | Reagovat

Díky. Jasně, až chytnu múzu. :-D

3 Aiko ^_^ Aiko ^_^ | E-mail | 13. února 2016 v 14:07 | Reagovat

Pěkný článek. :)
Něco jsem už sice věděla, ale máš tu i pár věcí, které jsou pro mě novinkou, takže díky za info. :) Zvlášť ty věci, které se mezi vietnamci nedělají - to se hodí vědět (kdyby to jednou vyšlo a kamarádka mě do VN vzala, vyhnu se tak aspoň trapasu). :D

4 Taip Taip | 13. února 2016 v 17:30 | Reagovat

Díky, další článek tĕ nadmíru potěší. ;-)

5 hogreta hogreta | E-mail | Web | 19. února 2016 v 18:16 | Reagovat

Díky ti za tento článek, vlastně mě taky docela inspiroval k podobnému článku, v čem třeba zase vidím rozdíly já (tedy očima Češky tak nějak pohybující se ve vietnamské kultuře) - tak třeba se odhodlám a někdy jej napíšu.

Ale musela jsem se zasmát už o toho třetího bodu :-D. Máš naprostou pravdu, sama jsem si na "přítulnost" Vietnamek (žijících ve Vietnamu a nebo žijících v ČR jen chvilku) musela zvykat a i tak mě to občas ještě docela zaskočí, i když vím, že v tom opravdu nejsou žádné vedlejší úmysly - prostě je u mladých lidí běžné, že holka chytne za ruku holku, obejme ji, hladí ji po vlasech a tak. Ze začátku mě to trošku děsilo a doteď úplně nevím, jak na to reagovat :-D.

Jak říkám, super článek - a pro mě i super inspirace :)

6 Taip Taip | 19. února 2016 v 19:00 | Reagovat

Je výborné, když mám v Česku svůj protějšek, který dokáže hodnotit z vnější vrstvy dovnitř. Četl jsem na tvém blogu článek Předsudky, předsudky, předsudky a docela se mi líbil. Konečně někdo kdo nejen pochopil, proč se Vietnamci nechtějí integrovat, ale i o tom napsal. Velice mě potěšilo, že jsem se stal zdrojem inspirace, díky tomu jsem čím dál víc motivován, abych pokračoval. V práci nemám moc času číst, doma si u tebe přečtu ještě pár článku a přeju Vám váš vztah. :))) Mísením ras podle mě vznikají ještě silnější, krásnější jedinci. :-D

7 Zillysblofs Zillysblofs | E-mail | 13. října 2017 v 21:49 | Reagovat

ibuprofen viagra contra indications
http://viagrawithoutdoctorprescr.com - viagra no prescription
  theodore roosevelts version viagra
<a href="http://viagrawithoutdoctorprescr.com">viagra without doctor prescription
</a> - viagra gallery add comment
generic viagra, effects

8 MarzyWouck MarzyWouck | E-mail | 10. února 2018 v 1:35 | Reagovat

viagra in canada
http://xlviagrabtc.com - viagra sale
  viagra 10mg cost it is currently
<a href="http://xlviagrabtc.com">herb viagra for sale
</a> - viagra adn alcohol
viagra information patients news

9 Dasidnax Dasidnax | E-mail | Web | 27. února 2018 v 13:54 | Reagovat

cialis generic online registered users
http://viagra-withoutdoctor.org - viagra without doctor prescription
cialis generics centro de informaciA?n
<a href="http://viagra-withoutdoctor.org">buy viagra without a doctor
</a> buy viagra plus cialis for

10 ZilliamLef ZilliamLef | E-mail | Web | 9. března 2018 v 15:34 | Reagovat

http://viagrawithoutdoctor.org - viagra without a doctors prescription
<a href="http://viagrawithoutdoctor.org">viagra without a doctor prescription
</a>

11 ZilliamLef ZilliamLef | E-mail | Web | 11. března 2018 v 20:15 | Reagovat

http://viagrawithoutdoctor.org - generic viagra without prescription
<a href="http://viagrawithoutdoctor.org">viagra without a doctor prescription usa
</a>

12 ZilliamLef ZilliamLef | E-mail | Web | 14. března 2018 v 22:03 | Reagovat

http://viagrawithoutdoctor.org - viagra without a doctor prescription
<a href="http://viagrawithoutdoctor.org">viagra without a doctor prescription
</a>

13 Whitneznaich Whitneznaich | E-mail | Web | 15. března 2018 v 18:33 | Reagovat

http://edwithoutdoctor.com - generic viagra without prescription
<a href="http://edwithoutdoctor.com">viagra without a doctor prescription
</a>

14 ZilliamLef ZilliamLef | E-mail | Web | 15. března 2018 v 21:31 | Reagovat

http://viagrawithoutdoctor.org - generic viagra without prescription
<a href="http://viagrawithoutdoctor.org">buy viagra without prescription
</a>

15 JohnzySnAcY JohnzySnAcY | E-mail | Web | 16. března 2018 v 1:31 | Reagovat

http://sildenafilwithoutadoctor.com - viagra without a doctors prescription
<a href="http://sildenafilwithoutadoctor.com">viagra without prescription
</a>

16 Jazescuh Jazescuh | E-mail | Web | 16. března 2018 v 18:16 | Reagovat

http://viagra-withoutdoctor.org - buy viagra without prescription
<a href="http://viagra-withoutdoctor.org">buy viagra without prescription
</a>

17 Jazescuh Jazescuh | E-mail | Web | 19. března 2018 v 5:25 | Reagovat

http://viagra-withoutdoctor.org - viagra without doctor prescription
<a href="http://viagra-withoutdoctor.org">viagra without a doctor prescription usa
</a>

18 Whitneznaich Whitneznaich | E-mail | Web | 20. března 2018 v 19:52 | Reagovat

http://edwithoutdoctor.com - generic viagra without prescription
<a href="http://edwithoutdoctor.com">buy viagra without prescription
</a>

19 Jazescuh Jazescuh | E-mail | Web | 22. března 2018 v 2:02 | Reagovat

http://viagra-withoutdoctor.org - viagra without a doctor prescription usa
<a href="http://viagra-withoutdoctor.org">viagra without doctor prescription
</a>

20 ZilliamLef ZilliamLef | E-mail | Web | 22. března 2018 v 2:41 | Reagovat

http://viagrawithoutdoctor.org - viagra without a doctor prescription
<a href="http://viagrawithoutdoctor.org">buy viagra without prescription
</a>

21 JohnzySnAcY JohnzySnAcY | E-mail | Web | 22. března 2018 v 20:29 | Reagovat

http://sildenafilwithoutadoctor.com - viagra without a doctor prescription usa
<a href="http://sildenafilwithoutadoctor.com">viagra without a prior doctor prescription
</a>

22 Online Payday Loans Online Payday Loans | E-mail | Web | 8. října 2018 v 22:50 | Reagovat

loan company <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com">bad credit loans</a> bad credit loans with monthly payments <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com>bad credit loans direct lenders</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama