Co Vietnamci milují?

17. února 2016 v 4:24 | Tiep Nguyen Huu |  Vietnamská kultura

Chcete udělat dojem na vietnamskou kamarádku, kamaráda? Překvapte jí/ho maličkostmi, které miluje...Něco generalizovat je převelice těžké, tento článek se bude snažit nastínit Vám co nejblíže věci, které mají Vietnamci rádi. Každý národ, i Vietnam má svoje výstřednosti, specifika, manýry, které dělají Vietnamce/ku ještě větším Vietnamcem. Osobně se nepovažuji za úplného Vietnamce, spíše za polovičního banána (viz. banánové děti), protože mi české obyvatelstvo i kultura víc přirostla k srdci.

Zde jsou věci, které Vietnamci milují/mají rádi:

Hudba, muzika, karaoke:


Troufnul bych si říct, že je fakt málo Vietnamců/Vietnamek, které nemají rádi hudbu nebo zpěv. Starší ročníky žerou národní kýčovitou hudbu, mladší ročníky mají v oblibě skupinu Westlife s píšničkou Flying Without Wings a Zombie od Cranberries. Tyto dvě skladby často vymetají karaoke bary a kluby. Oblíbeným žánrem je Indie Rock.


Zlatý Red Bull:


Těžko posoudit, proč zrovna zlatý, "když milujete, není co řešit". Možná kvůli asociaci, zlatý, zlato, bohatství, bohatý.

Křupavost jídel, křupavá jídla, jídla s krustou:


V jídlech si Vietnamci libují. U známých jezer v centru Hanoie bývají obalované nejen garnáty, ale i další mořští živočichové na milión způsobů, většinou s křupavou krustou. Nejen jídla, ale i čipsy jsou ve Vietnamu velmi oblíbené. Jedli jste někdy třeba vepřové uši, slepičí nožky, vepřové nožičky, žaludky, mozečky? :D Ne? Místní křupavé či žvýkavé pochoutky, vážně.

Ranní vstávání:


"Ranní ptáče dál doskáče", je motto každého Vietnamce. Uvedu zase příklad, můj děda (80), jelikož už je starý člověk a málo naspí, probudí se kolem 4:30. Jde nakrmit slepice, kuřátka, bojové kohouty, psy, kočky, zkontroluje celou zahradu, zalije všechny kytky, rostliny, doplní vodu do venkovního akvária, opravuje věci v baráku a kolem něj, zamete nádvoří, uklidí v "nha tho" (svatyně, kterou pak prvorozený syn má na starost, kam se chodí modlit a uctívat předky i zbytek rodiny) atd. Pak cca v 7h jede na trh na "Pho" k snídani, v 7:30 občas sveze na kole strejdovy 3 malé děti do školy/školky, když teta i strejda jsou pryč. Jak jsem již v jiných článcích naznačoval, že je český národ "línější", sami posuďte. :D Tohle není ojedinělý případ, nýbrž lze aplikovat na většinu vietnamských obyvatel od 30-35 a výš.

Průsvitné záclony:


Nedokáži přesně určit proč, nicméně většina Vietnamců má okna krytá transparentními záclonami nebo je nemá ničím pokrytá. Ušetříte za budík, když Vás ráno v 5:30 probudí pronikající sluneční paprsky a kohouta jste už snědli k večeři. :DD

Extrémně silná káva:


Instantní espresso si dám každý den, jenže pokud nejste kávový přeborník, zaskočí Vás intenzita, síla a rychlý nástup vietnamské kávy. V jednu dobu jsem se učil v kavárně v Hanoi připravovat kávu a jiné nápoje. Zde jsem také vypil první nášup "Ca phe sua da", v překladu Káva se zahuštěným mlékem a ledem. Kofeinová bomba v kombinaci se zahuštěným mlékem (sacharidy) s Vámi zatočí, že nebudete vědět, jestli je strop na podlaze nebo naopak (motala se mi hlava asi minutu, dvě). Jedna pumpa do srdíčka po ránu Vás nakopne na celý zbytek dne. Kávu si dávají spíše muži.

Šlofík:


Vietnamci si libují ve šlofících, dávají si šlofíka všude možně, na motorce, zemi, kartonu, židli, stromech, v konferenčním sále při jednání :D atd. Dusno, vedro fakt dokáže vysílit člověka, navíc při největších vedrech po 13h se nikdo nechce na ulicích zbytečně smažit.

Dlouhé nehty:


Taková mužská specialitka, nechat si na malíčku převelice dlouhý nehet, kterým se pak dloubou v nose a používají ho na milión způsobů. :D Nedivil bych se, kdyby s tím snědli i nudlovou polévku.

Plastové minižidle a ministolky:


Když jsem prvně jel do centra Hanoie, všímal jsem si u silnic "nelegálních" minibarů tj. jeden stánek/vozík, jeden či dva stolky a tucet minižidlí kolem nich. U stadionu v Hanoi, kde se to v noci hemží mladými páry, jsou desítky takových "minibarů", kromě piva a zeleného čaje poskytují čerstvě vymačkanou třtinovou šťávu, kokosové mléko, které Vám na místě rozsekají z čerstvého kokosu a další zdravé ovocné šťávy. Tyto "minibary" bývají často navštěvované policajty, kteří prostě přijedou a všechno bez varování naloží/seberou. :D Kromě těchto potulných minibarů mají tento styl nábytku rodiny z chudších vrstev. Postupně si celé obyvatelstvo navyklo na tyto malé židle, levné a praktické, všechno složíte na jednu hromádku.

Tygří mast/olej:


Na každou modřinu, bolesti se používá jen jeden typ léku - tygří mast. Přesné složení nevím, určitě je v něm máta, protože má chladivé účinky. Moje máti přešla na ještě "zázračnější" mastičku prý z Koreje. Stejně je všechno placebo. :D

Crocs:


Určitě znáte známou značku Crocs a její typ pantoflí. Vietnamci, mě nevyjímaje, milují tento typ, nosím je doma, v práci, v létě i venku. Vietnamci si běžně nazují boty/sandále do práce a pokud jsou v práci třeba v kanclu, nazují si tyto nestylové "pantofle". Jsou pohodlné a skvěle fungují jako klimoška na nohy.

Vina House:


Ze začátku jsem Vás trošku tahal za fusekli :D, protože mladí v této době poslouchají hlavně Vina House, což je kombinace Techna, House, Elektric a bůh ví čeho, hlavně aby to hrálo na plný koule. Projeďte se po Hanoi, uslyšíte tento "styl" pomalu v každé kavárně, restauraci, klubů, discobarů, nočních klubů, obchodů, minibarů atd. První měsíc to leze na nervy, druhý měsíc už to leze ušima i nosem a po půl roce už se to dá i poslouchat. :D Nejhorší bylo, že si to pouštěl naproti v baráku starý dědek.

Pivní bary, kluby:


Pivní bary, kluby jsou velice oblíbená návštěvní místa nejen vietnamských obyvatel, ale i zahraničních turistů. Kromě klasických vietnamských piv zde najdete Heineken, Guiness, co mě překvapilo, byl Pilsner Urquell (i Gambáč, ale ten neřadím mezi piva :D) a mnoho dalších piv. Většina piv oproti českým nemá víc než 5%, takže si ve Vietnamu dáte max. dvanáctku.

Nový Rok:


Letošní opičí Nový rok už máme za sebou. Ve Vietnamu je v tento den (většinou 2-3 dny) pro cca 50-70% lidí volno. Takže konečně odpočinek. Vcelku oblíbený song je Happy New Year od ABBY, který hrají nejen ve školách, ale i v obchodech, restauracích atd.

Holé nožky:


V předchozím článku jsem již naťukl, že Vietnamci mají rádi chůzi naboso, převážně na vesnicích, kde na ulicích nejsou střepy a jiné pichlavé odpadky. Na co si dejte pozor, je nevychované ba i urážlivé holou nohou na někoho ukazovat. Nejlepší jsou pak řidiči kamiónů a náklaďáků, kterým noha visí přímo z okna. :D

Pyžamo, noční úbor:


Ženy v určitém věku si již navykly na tento neobvyklý úbor nejen doma, ale i venku na ulicích, na trzích, některé i v práci. Spodek i top pyžama musí samozřejmě ladit, většinou stejné barvy. Skombinujte tento úbor s vietnamským kuželovitým kloboukem na ženě, vynásobte 10ti milióny (celkový počet obyvatel VN je asi 90,5 mega) a máte hrubou představu o tamní dámské módě. :D

Hlučné pohřby:


Pohřební průvody jsou ve Vietnamu na denním pořádku, je zde nejen přehršle obyvatel, ale i nespočetné množství nemocí s minimální zdravotní péčí (je placená). Když někdo zemře, udělá se smuteční průvod a na konci průvodu obří hostina, která zahrnuje i chlastačku, karaoke, muziku a samozřejmě mrtvé tělo zesnulého. Jediné, co nepochopím, proč je kolem toho strašný hluk. Kromě plačících příbuzných v popředí, je zde i doprovodná kapela a zbytek rodiny, kamarádi, známí se vesele baví a společně vytváří strašný humbuk. :D

Mladý vzhled:


Asiatky/ti nestárnou, ba dokonce v určitém věku mládnou. Je skoro nemožné odhadnout věk lidí od 22-33, je to v genech. Kamarád mi jednou představil jednu VN studentku, o které jsem si týden myslel, že jí je kolem 20-22. Nakonec z ní vypadlo, že jí je 28 a v ČR studuje PhD., bohužel na můj vkus moc stará. A co se mě týče, říkám, že jsem jak Benjamin Button, který místo stárnutí mládne. :D

Zelené pomeranče:


Když se člověk podívá na zelený pomeranč, říká si "nebude zralý, nejspíš strašně kyselý". Opak je pravdou a vnitřek se nedá soudit podle obalu. (Tady by mohl zase nějaký chytrák namítat. Samozřejmě, že ne všechny zelené pomeranče jsou sladké). Jiné klimatické podmínky, jiná plodina. Zelený je kvůli jiné odrůdě pomeranče.

Cukr:


Není snad víc oblíbenější pochutina než cukr, který zároveň způsobuje cukrovku. Vím o jednom extrémním případu, kdy si vn slečna dává do kávy či čaje 13 kostek cukru (WTF?). Ve Vietnamu se přidává cukr do všeho, do omáček, masa, nudlí, nápojů. I klasické mléko ze supermarketu najdete jen ve verzi slazené a méně slazené, což taky vysvětluje hyperaktivitu vietnamských dětí. :D

Bílá pokožka, pleť:


Pro Evropany nepochopitelná záležitost, pro Asiaty běžná věc. Bílá pokožka je i symbolem sociálního statusu, značí, že neděláte manuální práci, čili se nevystavujete na přímém Slunci. Vietnamské ženy utratí majlant za bělení pokožky, zvlhčení pokožky, krémy atd., jen aby si udržely krásně bílou pokožku.

Selfies:


Jednou jsem se procházel na trhu a uviděl jakési tyče, sestřenka mi musela vysvětlit, že je to držák na iPhone, který se používá na selfíčka. V dnešní době je FB zaspamovaný těmito "selfíčkami". Díky nim víme, co měla slečna ke snídani, obědu, večeři, její nové šaty, kamarádi a v neposlední řadě i barvu kachliček v její koupelně. :D

4000 let stará vietnamská civilizace, plná hrdých obyvatel, věřících v mýtus, že jsou potomci andělů a draků.


Děkuji, že jste si našli čas, navštívili můj blog a přečetli tento článek. Doufám, že Vás nejen něčemu naučil, ale i pobavil. Další článek bude pokračování o Kulturních rozdílech a vietnamské kultuře samotné. Hlasujte mi dole pod článkem v anketě díky.

Přečte si tento článek o štíhlosti a zdravém životním stylu. :)
 

20 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Aiko ^_^ Aiko ^_^ | E-mail | 17. února 2016 v 16:04 | Reagovat

Páni. XD Ok, teď vidím, že všechny východoasijské kultury mají své šílenosti. XD (kamarádka měla přednášku na jednom conu o šílenostech v Japonsku, pro evropana nepochopitelné XD)

- raní vstávání
No s tím přispáním si je to v ČR různé. Snad jen studenti, kteří o víkendu nemusí do školy. Pro pracující je to jinak, podle toho kdy jdou do práce. Např. raní směna je 6:00-14:00, odpolední 14:00-22:00, noční 22:00-6:00, nebo jsou dvanáctky (6:00-18:00, 18:00-6:00) nebo já mám třeba šestnáctky (14:00-6:00). XD No a po noční případně odpolední směně si jeden přispat prostě musí. XD Navíc, nevím jak je to ve VN, ale tady se dělají i víkendy či st.svátky, takže jak jsem řekla - s tím přispáním nebo brzkým vstáváním mnohdy na výběr moc není. XD

- káva
Kamarádka mi jednou dala nějakou vn kávu, ale asi to nebyla tahle co popisuješ. XD Byla sice cosi sladší, ale že by mě nějak výrazně nakopla, to zase ne. XD A to kávu takřka nepiju, snad jednou za měsíc? XD

- dlouhý nehet
Mohu potvrdit, tatové mých kamarádek ho mají a nechci vědět na co všechno ho používají oni. XD

- crocs
No comment, na tyhle boty začínám být alergická, ale vinou čechů. Ti to nosí skoro celý rok a i tam, kde se to vůbec nehodí. XD

- mladý vzhled
Jj, ať vidím asiaty/ky kolem sebe nebo v televizi či filmech, mám vždycky problém odhadnout věk pokud není jedinec od pohledu starší. Jakoby se kolem 18-20 proces stárnutí zastavil a rozběhl teprve tak kolem 38-40. XD

- bílá pleť/pokožka
S tímhle jsem se setkala už dříve např. v knihách situavaných do východní asie. A přesně jak píšeš, vyšší společenské postavení, bělejší pokožka. Vtipné je, že mě osobně by se nelíbilo kdybych byla kdoví jak opálená (i když hřejivé sluneční paprsky mám ráda, zvlášť po studené zimě XD), zato moje VN kamarádky i jejich sestry to nikdy neřešily a chodily vždycky jak od moře. XD

No, zase se budu opakovat, super článek. :D Těším se na další. :-)

2 Taip Taip | 18. února 2016 v 14:36 | Reagovat

S tím vstáváním jsem neupřesnil, že lidé z vn chodí spát kolem 22:30-24:00, a vstávají v 4:30-5:30. Tak predstav, že se jedou 14-18h směny. :-D   Každý den, celý život.

Kámoška ti nejspíš dala G7, to je skoro nic. :-D

Díky za motivující větu, večer bude pokračování článku o kulturních rozdílech. :-)

3 Marie Marie | E-mail | Web | 19. února 2016 v 12:28 | Reagovat

Zdravím Taip. Napiš mi na email nebo FB. Máš velmi zajímavé postřehy.

4 Taip Taip | 19. února 2016 v 13:25 | Reagovat

Zdravím Marie, no dobře, ale žádné zbytečné spamy. :-D

5 Aiko ^_^ Aiko ^_^ | E-mail | 19. února 2016 v 16:04 | Reagovat

Ou, to jsme na tom teda líp. XD I když docela mě zaráží, že jim pak spánek nechybí. Na druhou stranu, zase spí odpoledne, možná to tak vyrovnávají. Přece jen 4,5 - 5 hodin spánku je zatraceně málo. Nechci si hrát na lékaře, ale kupříkladu 4 hodiny denně spí trénování vojáci a i těm to časem leze na mozek. XD

Akorát ještě taková otázka - když jsou tolik hodin v práci, vyplatí se jim to vůbec finančně? Např. když tady někdo pracuje v továrně 12tky, tak bere cca. 15 000 - 16 000 Kč čisté mzdy.

6 Taip Taip | 19. února 2016 v 16:20 | Reagovat

Jojo, proto ten odpolední hodinový šlofík. v průměru mají ve Vietnamu kolem 5-8k Kč za 14-18h živnostníci, v továrnách mají tak 9-12k za 12-14h. I kdyby se to nevyplatilo, z něčeho žít musí. Stát se o ně nepostará. Můj strejda podplukovník v armádě bere asi 16k, pracuje 12 hodin denně, ale jenom tam na zelenáče dohlíží. :-)  Když si chceš sehnat práci od státu, třeba sběrač odpadků, musíš podplatit nějakého úředníka 100k Kč, abys pak měl v budoucnu penzi 3k/měsíc. :D

7 Aiko ^_^ Aiko ^_^ | E-mail | 20. února 2016 v 13:51 | Reagovat

O.o A to si ještě češi kde všude stěžují (i když tady mám teorii, že stěžovat si na práci je český folklór XD). ;)

8 Taip Taip | 20. února 2016 v 14:03 | Reagovat

Ano, stěžovat si na práci, mizerný plat, na stát, který okrádá občany a nejlepší ze všeho na nepracující Romy, které se přiživují. :D

9 Dáda Dáda | 20. února 2016 v 22:48 | Reagovat

Dobře se to čte a líbí se mně vietnamky-kdybych byla muž,tak si vezmu vn dívku.Líbí se mne i jejich strava-radila jsem se s jednou VN paní-ať mně řekne,co jedí celý den,nevidíte žádnou VN ženu se špekem kolem pasu.Rohlíky a pečivo z pšenice fakt nejedí-to potvrdila-rýži 3x denně a maso a zeleninu z polévky,zelný salát. Přestože prodávala i pečivo v obchodě,ale sama ho nejí a ani nekupuje.Vypadala báječně. Říkala ovšem,kd😉yž kamarádka jedla českou stravu,tak začala tloustnout(o 10 kg)-tak je zase na vn stravě a zhubla. :-)

10 Taip Taip | 21. února 2016 v 9:46 | Reagovat

Tlusté Vietnamky jsou, hlavně ty hodně poevropštěné. Mám třeba jednu vzdálenou sestřenku z Rumburka a ta by v reklamě na hlad moc neuspěla. :DDD

11 Amanta Amanta | E-mail | 22. února 2016 v 13:26 | Reagovat

Zajímavé články ale dost mě rozčílila hloupá narážka na to že si češi stěžují na práci,tak aby bylo jasno čr.není zařazena mezi země 3.světa a tak by to podle toho mělo i vypadat kor když jsme evropa a to že vy vn si na práci nestěžují? Hahaha to by asi neimigrovali sem do čr ne,sám vietnamec se tomu smál a tukal si na čelo s tím že za tak směšný minilální plat by nemakal,uznal že v čr je minimální mzda uplně absurdní a tomu se nediví jen někteří vn ale i třeba latinci,holt se není čemu divit že si češi ztěžují když jsme vyspělá rozvinutá země evropav EU,ale ekonomicky už celkem na stejné urovni jako ekvádor dokonce nově už i peru což je hodně špatný! Jinak co se týče článků jsou moc zajímavé a moc se mě líbí,jen by mě zajímalo proč z jedné strany vietnamci jsou a prý i chtějí být hubený,ale svoje děti nutí hodně jest :-) .Jinak ta aktivnost mě hodně připomíná moji babičku a mamku.A mě všichni hádají o hodně méně,nevěří mě můj věk. :-x Miluji vaši polévku pho,pak sm.nudle a chci ochutnat i další,jinak už jako holčina ujíždím spíše na latinskoamerické stravě i kultuře ,ale moc a moc ráda poznávám i tu vaši vietnamskou a další asijskou :-)

12 Taip Taip | 22. února 2016 v 18:20 | Reagovat

Amanta - kolik znáte Vietnamců, co si stěžují na svoji práci? Oni zatnou zuby a nemají potřebu se někomu vyplakat na rameno. Plete si pojmy a dojmy, ano ČR je rozvinutá země, nikoliv vyspělá. Vyspělé státy jako Německo, Japonsko dřou, makají narozdíl od českého obyvatelstva.(samozřejmě nemyslím všechny Čechy, minimálně čeští řemeslníci a živnostníci taky dřou na podobné úrovni) :-)    Jo vaše babičky byly také velice pracovité. :)

13 Amanta Amanta | E-mail | 23. února 2016 v 13:30 | Reagovat

když jsou podle tebe češi tak líní a máš odvahu takle je pomlouvat ,tak proč ty sám nejsi raději ve vietnamu a nemakáš tam? Když tvrdíš že vy jste tak dokonalý tak proč jezdíte makat sem? To snad o něčem svědčí. Ano vy totiž víte vám se to tady kamaráde oplatí to vím  od mých známých jak to tady chodí a tak bud vděčný kámo,že tu můžete být místo blbých keců jak jsou češi líný a ztěžují si,já a vůbec my všichni kdybysme měly vaše možnosti,tak jsme vděční a držíme pusu,jinak ano nejsme přímo vyspělá země,ale uznej že my jsme v evropě a dokonce EU víš tak proto by to podle toho mělo vypadat a my češi nedřeme o nic méně než němci či rakušáci to si vyhod z hlavy jo,jestli máš namysly nezaměstnaný tak i v těchto zemí se pobírají ve velkým soc.dávky a podpora v nezaměstnanosti mě nemusíš fakt poučovat,moje mamka tam těžce maká,jako i tady lítala od jedné práce do druhé celý den,na směny a tam sice též hodně maká ale ví totiž aspon za co narozdíl tady u nás,nemysly si že tady se nedělá ju,dělá se na různý směny a běda jak se ti chce na wc často i na přestávku není moc času a za takový prachy jen aby sis zaplatil nájem a kus žvance? Ty vole mě tady nevykládej že je to v pořádku a nemáme proč si ztěžovat,my pitomci místo abysme šli do ulic tak si tu jen popláčeme na tom rameni a ještě i za tohleto budeme souzeni nechápavýma? To je vrchol! Jinak já původně měla tuto námitku tady na chytráka Aiko,co má co kvákat proti vlasním lidem at si to zkusí makat za blbý kus žvance,být na vše sám třeba s dětma,jde vidět že ví kulový,tady není rozvojová zem a srovnávat s tímto čr s vietnamem to je těžce mimo,sice je v tom případě nejdůležitější to vzdělání ale život se s každým nemazlí a tak dost lidí nemělo a nemá možnost,stejně kdyby byly jen vzdělaní a podnikatele kdo by manuální práce dělal? Proto je nutno i tyto pracovníky ocenit a ne dělat z nich otroky a koukat na ně zkrs prsty.

14 Amanta Amanta | E-mail | 23. února 2016 v 13:38 | Reagovat

Ještě dodám,ještěže a díky bohu že tu aspon existují ty soc.dávky a podpora, :-P konzuláty a horbaři by měly práci nonstop a pak by pošly i oni či imigrovali haha :D

15 Amanta Amanta | E-mail | 23. února 2016 v 13:39 | Reagovat

Hrobaři*

16 Taip Taip | 23. února 2016 v 13:58 | Reagovat

Zdravím, díky za zevrubně komentář, vždycky mě potěší. :-D  1) Nebudu se opakovat, 2) Když máte Čechy tolik v lásce, prve se naučte pořádně česky, gramatiku, 3) Je snad moje chyba, že jsou v Česku svobodné mámy? :D 4) Nemá se cenu dále hádat, máte svoji pravdu a toho si cením, mějte se pěkně. :)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama