Stres na apríla zabijí...

7. dubna 2014 v 0:22 | Tiep Nguyen Huu |  Návody & recenze
Dobrou aprílovou neděli Vám přeji,


miluju datum 1.4., jenže žertíky na apríla jsou pro amatéry. Pokročilejší si vemou datum before and after apríl k realizování různých lumpáren a žertíků. :D Letos mám na kontě pár dalších úspěšných akcí. Podělím se s Vámi o nejdrsnější a nejsnáze proveditelný žertík. Požádáte kamaráda/známého, pro věrohodnost nejlépe z divného čísla (firemní, pevná linka). "Dobrý den, magistrát města (Prahy, Kladno, Rumburk)/ exekuční komora u telefonu Karel Novotný - dovolal jsem se panu/paní ... máte v systému zaevidovanou autonehodu/ nezaplacenou fakturu. Pakliže se do 10-ti dní nedostavíte/ Pakliže nezaplatíte fakturu do 10-ti dní, může na Vás být uvalena exekuce/ může být Váš řidičský průkaz zabaven na 1-2 roky. Zbytek informací získáte přímo na magistrátu, stránkách exekuční komory www.ekcr.cz. Základem je najít si o člověku, kterého chcete napálit ožehavou informaci a úspěch je zaručen. Záleží na Vás jak dlouho necháte své kamarády/známé v nejistotě a pořádně trpět. :D Opakem bude můj článek o vnitřním klidu, čtěte dál.Hlavními pilíři tzv. "inner peace" neboli vnitřního klidu jsou:

1) duševní rovnováha a srovnané myšlení
2) smíření se s věcmi, jež nelze změnit
3) umírněný přístup k sobě i svému okolí
4) adekvátní chování


Duševní rovnováha a srovnané myšlení
Problémy v rodině, soustavný pracovní stress, nadměrná zátěž nebo nepříjemní lidé ve Vašem okolí, všechno jsou faktory, které narušují Vaši vnitřní rovnováhu. Jakmile cítíme strach, zlost nebo stres, ztrácíme pevnou půdu pod nohama. Vyrovnaní lidé dokáží i v takových chvílích s "chladnou hlavou" vyhodnotit situaci a zachovat si tolik potřebný odstup. Vnitřní klid nám pomáhá si v hlavě myšlenky lépe utřídit. Neznamená však nepřítomnost stresu - jedná se spíš o stav, ve kterém si připadáme sebevědomí a odvážní. Dodává nám důvěru a jistotu, že dokážeme zvládnout i obtížné, krizové situace. Díky duševní vyrovnanosti je těžší podlehnout našim emocím. Je to schopnost přemýšlet, jednat a komunikovat s rozvahou, kterou se v sobě snažím postupně vytrénovat.

Smiřte se s věcmi, které nezměníte
Vnitřní vyrovnanosti dosáhneme nejsnáz tím, že dokážeme přijmout svoji minulost, druhé takové, jací jsou. Smíříme s tím, že určité věci se zkrátka dějí, i když s nimi nesouhlasíme či nám lezou na nervy. Občas také nezaškodí, nechat věcem volný průběh.

Umírněný přístup k sobě i svému okolí
Klidný člověk bývá zpravidla vyrovnaný a podle toho také jedná. Má pak na své okolí jakýsi vyvažující a harmonizující vliv. Vnitřní klid ve své podstatě znamená bezproblémové zvládnutí jakékoliv situace. Umožňuje nám citlivě přistupovat k sobě i k ostatním lidem. Klidný člověk je pánem situace a vždy dokáže najít uspokojivé řešení.

Adekvátní chování
Zaznamenáme-li u sebe včas varovné signály, můžeme učinit potřebná protiopatření a jednat prozíravěji. "Spínací centrála" neboli mozek totiž o našem dalším počínání rozhoduje na základě situace, kterou nějakým způsobem vnímáme. Pokud tedy změníme svůj postoj, můžeme výbuchu zlosti a s ním spojené nepřiměřené reakci předejít nebo i zabránit. Jsem strašný cholerik a svých komentářů ve zlosti občas lituju.


Vnitřní klid se dá vypěstovat
Míra vnitřního klidu se u každého z nás liší. Někteří jsou mírnější, nektěří vznětlivější, záleží na povaze člověka. Aktivní, ambiciózní, spolehliví a angažovaní lidé podle jedné knížky bývají často velice emociální, citliví a mají sklony k perfekcionismu. Úplně s tím souhlasím a nutno podotknout, bohužel bývají také labilnější, hůře zvládají krizové situace a lehce se nechají vyvést z míry. Ve vyrovnanosti a trpělivosti se můžeme cvičit bez ohledu na výchovu, dědičnost, osobnost. Umět zachovat si chladnou hlavu za všech okolností není jednoduché a hlavně se nelze naučit ze dne na den. Vyžaduje pevnou vůli, disciplínu a vytrvalost. Časem se třeba k Dalajlámovi přiblížíte. :D


Nervy máme v sobě
Řvaní, kňourání, brečení na naši osobu v nás vyvolá stres a zapne se náš obranný mechanismus. Většina lidí nedokáže popsat, co se přesně děje. Pociťujeme jen silné emoce, chaotické myšlenky. Dochází i k chemickým procesům v lidském těle - začneme se potit, cítit svalové napětí, třes v rukou atd. Typickými emocemi jsou zlost, napětí, strach, zoufalství, bezmoc, frustrace, nejistota, zmatení či vztek. Mozek vyhodnotí situaci jako stav ohrožení a přejde do pohotovostního režimu. Automaticky se spustí naše reakce/pudy nebo pokud chcete naše zvířecí instinkty. Takže ve výsledku buď bojujeme nebo utečeme. Racionálně přitom neuvažujeme, navíc sjme zcela imunní vůči jakýmkoliv argumentům či radám.

Kvůli čemu se nervujeme?
Ztráta sebekontroly bývá příčítána nějaké momentální události, podle mě jde spíš o dlouhodobý proces, v jehož průběhu se v nás všechen stres, napětí pomalu hromadí, stupňuje až dojde k erupci sopky, znázorněné na níže uvedeném videu.

Každý z nás snáší stres jinak. Existují však tzv. spouštěče:

1) zásah do soukromí
2) porušení společenských norem
3) osobní útoky

Ve výše uvedených spouštěčích cítíme, že je s námi zacházeno nespravedlivě nebo špatně, zejména narušení naší identity či integrity může vyvolat enormní příliv stresu např. při nespravedlivém podezření či obvinění. V hlavě jsou uložené vzorce chování např. za dobře vykonanou práci očekáváme pochvalu - ve chvíli kdy nastane opak - jsme pokáráni - dojde k narušení řádu a naší stability. Tudíž se i bráníme, reagujeme na bezpráví na nás uvalené. Jsem si vědom, že časem přesáhnu určitou mez a stres se ve mě bude stupňovat, proto se snažím soustředit se na fakta a možnosti řešení, abych stres co nejvíce snížil. Vtipný je tzv. "Pavlovův pes" - pořád děláme dokola totéž, ačkoli pokaždé narazíme. Když se nedostaví kýžený efekt, přitvrdíme. Např. mluvíme-li s někým kdo nás přehlíží, postupně zvýšíme hlas pak přidáme důraz, až nakonec začneme řvát.

Za svou schopnost reagovat klidně zodpovídáme jen my sami. Jedině my rozhodujeme o tom, zda dokážeme zachovat chladnou hlavu. Nikdo jiný to za nás neudělá, stejnětak nás nikdo nemůže o náš klid připravit. I když je velice těžké, když jsou v našem okoli lidé co nám ztrpčují život, nervují, rozčilují a dělají si s námi, co se jim zlíbí.Takže pomalu docházím k přesvědčení, že klidný a vyrovnaný život lze vést jen za předpokladu, že nám to ostatní lidé či příznivé okolnosti umožní. Na druhou stranu je tento postoj velice nebezpečný, neboť z něj vyplývá, že my sami nemůžeme naši schopnost zachovat klid nijak ovlivnit a za všechno můžou druzí.


Začněme tedy u sebe. Podívejme se nejdříve na naše "kostlivce ve skříni", v nichž je uložený strach, úzkost, pochyby a další emoce, využít výše zmíněné pilíře vnitřního klidu a začít na něm vytrvale trénovat svoji "chladnou hlavu". Přeji příjemný zbytek noci. Hlasujte mi v anketě díky.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Delfín Delfín | E-mail | 14. dubna 2014 v 6:44 | Reagovat

Dobrý článek! Odkud autor čerpal? :-)

2 Taip Taip | 14. dubna 2014 v 19:09 | Reagovat

Autor čerpal z více zdrojů, na tohle téma existuje veliké množství literatury.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama