Fotit může i váš opičák

12. února 2014 v 6:45 | Tiep Nguyen Huu |  Zájmy, koníčky
Vítám všechny čtenáře

Baví Vás focení, fotografie, máte už digitální zrdcadlovku doma a nevíte co s ní provést? Můžu Vás zhruba naučit kompozici, expozici, jak obsluhovat fotoaparát, je jen na Vás jak tento návod využijete. Pokračujte ve čtení.
Pro začátečníky mám jednu radu, začněte fotit přes hledáček a nikdy a vážně nikdy nefoťte přes display fotoaparátu. Pak další rada, používejte automatické zaostřování, manuální používejte až ve chvíli kdy umíte kompozici i expozici na výbornou. Co se nastavení foťáku týče. Osobně nejradši fotím za denního světla, protože nemám rád umělé osvětlení a i fotky za přirozeného světla vypadají o poznání lépe.

ISO, clona, doba závěrky jsou prvními parametry nastavení foťáku, které musíte znát, abyste mohli fotit s manuálním nastavením. Za denního světla se snažte fotit s co nejnižším ISO 100-400, vyšší ISO způsobuje zrnitost fotky, jenže na oplátku Vám zesvětlý obraz, tuto vlastnost pak využijete v noci nebo za špatného osvětlení, u svého canonu 7D s 17-55mm f/2.8 objektivem můžu nastavit ISO až 6400. Clonu bych přirovnal k otevření víčka u oka, čím víc otevřete oko, tím víc vidíte. Pro denní focení je nejlepší clona v rozmezí 7,1 až 9, prověřené ostatními fotografy. Při vysokém, ostrém světle, nebo pokud chcete mít skvělé barvy, fotíte mraky a chcete vidět modrou oblohu, zvyšte si clonu až na 20-22 jak Vám to foťák dovolí. Na druhou stranu v noci si snižte clonu na co nejnižší číslo u mého 17-55mm objektivu to dovolí až na 2,8. Dobu závěrky bych popsal jako když nabíráte vodu do kbelíku. Čím déle necháte, aby tekla voda do kbelíku tj. světlo do objektivu, tím bude kbelík plnější a také i fotka světlejší. Bohužel to nese i svá omezení, když během toho zlomku sekundy ve kterém fotíte nemáte pevnou ruku, záleží na Vás kolik si tam nastavíte, budete mít rozmazanou fotku. Tedy čím míň vody nalijete do kbelíku, tím budete mít kbelík lehčí na přenášení tj. fotky budou obrazově ostré. Můžete pak s 1/125 až 1/200 fotit objekty v pohybu (chůze) a stále budou ostré fotky. Samozřejmě ale v noci pokud chcete mít velice světlé fotky s nízkým ISO číslem, posadíte foťák na stativ a dáte si dobu závěrky klidně 2 minuty a víc. Normálně za horšího osvětlení používám 1/40 až 1/80, záleží fakt na osvětlení a kolik tam chci mít ISO.


Co se kompozice týče, snažte se fotit podle tzv. "zlatého řezu" (golden ratio), je to totiž něco co se vyskytuje v přírodě a umělci - malíři, architekti, sochaři a teď také fotografové používají, aby zlepšili nebo raději bych použil větu "udělali fotku na pohled zajímavější, přirozenější". Když si rozdělíte fotku horizontálně i vertikálně na třetiny, dostanete 4 body ve kterých se přímky protnou, jsou to body zlatého řezu. V těchto bodech pokud umístíte své oči, úsměvy či jiné důležité, zajímavé objekty, umocníte tím jeho efekt. Přečtěte si o tom další články, základ je golden ratio.Na expozici tj. hraní si se světlem ještě nemám, protože jsem stále fotograf amatér a fotím si zatím jen pro radost, příbuzné, přátele a známé, ani nemám externí blesk, stativ či teleobjektiv. Až si koupím potřebné vybavení až pak Vám vypíšu své nové poznatky a zkušenosti. V kostce bych si troufnul poradit, nefotit proti přímému Slunci, škodí to čipu ve foťáku i přes UV filtr, který si kupte v případě, že máte dražší objektiv tj. nad 10k, protože samotný filtr vyjde taky na cca 1k. Pak je také dobré nějak zohlednit paprsky světla buď za rozbřesku nebo soumraku, kdy jsou sluneční paprsky blízko Země a její gravitace si trochu pohrává s její vlnovou délkou a trochu ji ohýbá, takže ve výsledku pak vidíme trochu jiná spektra barev. Nebo stačí prosté denní sluneční paprsky. Pokud Vás zajímá expozice, něco si o tom přečtěte. Pokud máte zájem, napište do komentářů, pošlu Vám odkazy na články jiných fotografů. Opravdoví fotografové fotí spíše černobíle. Zastávám názor, že ČB fotky se víc hodí na umělecké nebo profilovky a zbytek barevně.Na úpravu fotek používám program Picasa 3 a Adobe Photoshop Lightroom, oba můžu doporučit, úprava fotek je velice jednoduchá, Lightroom používají i profesionální fotografové. Doufám, že jsem Vám tímto článkem trochu pomohl a holkám doporučuju přestat se tolik photoshopovat v obličeji :D, je to umělý hnus. .) Hlasujte v anketě díky.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama