Vietnamské pride&prejudice

18. ledna 2014 v 23:21 | Tiep Nguyen Huu |  Vietnamská kultura
Dobrý večer všem čtenářkám a čtenářům blogu, zabývajícího se různými tématy, spíše úvahami a mým postojem k věci.

"Problém současného světa je, že hlupáci jsou si skálopevně jistí, ale lidé inteligentní jsou plní pochybností." Bertrand Russell. Pokud také patříte k těm, kteří mají předsudky tzn. k lidem, kteří bez rozmýšlení a porozumění (mě nevyjímaje) hodnotí ostatní, doporučuji dočíst tento článek.Než přejdu k jádru věci, povím Vám něco o jevu zvaný Dunning-Kruger efekt (DK efekt), který se zakládá na výzkumu Cornell University. Celý výzkum byl inspirován tzv. "Citrónovým zlodějem" z Pittsburghu, který za bílého dne vykradl dvě banky. Krátce na to ho díky kamerovému záznamu dopadli, byl svým zatčením úplně šokován. McArthur Wheeler trpěl představou, že pokud si natře na obličej džus, bude pro kamery neviditelný. Pro někoho šílená představa, pro něj nevyvratitelná pravda. Takováto představa o fungování světa se řadí mezi mentální modely. Absurdní citrónový zloděj je však extrémním případem.

Co si z výzkumu má člověk odnést? Hypotézu, že člověk, který je neschopný, trpí dvěma druhy obtíží:
1) Vzhledem ke své neschopnosti činí nesprávná rozhodnutí. Př. "Citronový zloděj" v domnění, že je neviditelný, jde vykrást banku.
2) Neuvědomuje si nesprávnost svých činů. "Citronového zloděje" nepřesvědčily ani kamerové záznamy, tvrdil, že se jedná o podvrh.
Pokud znáte film Forrest Gump, nejspíš znáte i hlášku "Pro hloupého, každý hloupý." Celý výzkum si můžete dohledat na googlu.

Z výzkumu také vyplynulo, že:
Neschopní mají tendenci přeceňovat své vlastní schopnosti.
Neschopní nedokáží rozpoznat schopnosti jiných.
Neschopní po konfrontaci s realitou nezmění své hodnocení.
Jediná cesta jak DK efekt překonat, je v rozvoji dovedností formou vzdělávání a tréninku.

Po zevrubnějším uvážení i moje maličkost trpí DK efektem, jak takovému řekněme problému předejít? Jedině tréninkem.
1) Nezaujímat stanoviska k věcem, o kterých víte málo. Např. pokud znáte Otázky V. Moravce, ten si před každou debatou v televizi přečte 3-4 tlusté knihy na téma o kterém bude debatovat.
2) Němejte předsudky, připuste, že také trpíte DK efektem.
3) Stále se vzdělávejte a hledejte zpětnou vazbu, zpochybňujte své subjektivní názory i svou intuici. Snažte se vyhledávat pravdu, objektivní zpětnou vazbu ostatních lidí. Samozřejmě se snažte i vycítit objektivní názory, na subjektivní názory ostatních kašlete.

Tento článek je věnován hlavně vietnamské komunitě a jejich pomluvám všeho druhu a obzvlášť předsudkům a pýše. Než začnete někoho bez rozmyslu a porozumění hodnotit, měli byste se nad sebou zamyslet. Jste VY sami dokonalí? Odpověď je snadná, NEJSTE! Jestli mi budete tvrdit opak, silně trpíte DK efektem. Každý má své světlé i stinné stránky, proto nejsme všichni bohatí, slavní atd. Samozřejmě se nezastávám šmejdů (i v ženském rodě), kteří využívají ostatní, nicméně každý je nějaký, nemám právo je soudit. Měli by se však nad svým životem zamyslet. Stojí to za to?

Přeji příjemný zbytek noci a brzy u dalšího článku na viděnou. Hlasujte prosím dole v anketě díky moc.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pirarara Pirarara | Web | 4. února 2014 v 20:23 | Reagovat

OO :D Vy jste tak oužasnej, až se bojím, že se nedostanu na střední O.O.. No, ve skutečnosti jsem měla na mysli prosté jen tak dál! :D
Mimochodem gratuluji k tomu čláánku, ale jelikož je tam komentářů už dost...:D
Pche,jenže jaké "myšlení dopředu". Už myslíte na "jaké by byly naše děti"? :D

2 Tiep Nguyen Huu Tiep Nguyen Huu | 4. února 2014 v 20:42 | Reagovat

Dík za úsměvný komentář. Co se týče dětí. Vy chce mít za děti liliputy (děti malého vzrůstu 1,5m), které ve škole šikanují??? Já tedy rozhodně ne. :)

3 Linh Linh | 26. ledna 2016 v 15:05 | Reagovat

Ač mám k Tvému blogu spoustu kritických výhrad, tímhle článkem sis u mě neskutečně šplhnul, protože jsem Tě donedávna měla za vietnamského vlastence, co umí svůj národ pouze vychvalovat a říkat, jak je nejlepší. To, že se nebojíš kritizovat vlastní řady a nejsi zaslepený, mi hrozně zvedlo náladu. A jak body, jak předejít DK efektu? 100% souhlas! Vážně povedený článek a jen tak dále, budu se vracet :)

4 Taip Taip | 26. ledna 2016 v 16:28 | Reagovat

Díky za zpětnou vazbu, ono je fakt těžké psát a hodnotit obě strany mince v článcích, které jsou jen o jedné straně. S tím vlastenectvím bych to nepřeháněl, nikdy bych nemohl žít celý život ve vietnamské společnosti i proto se kámoším  převážně s Čechy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama