Stavění pyramid trochu jinak. :)

6. prosince 2012 v 14:34 | Tiep Nguyen Huu |  Návody & recenze

Omlouvám se Všem, pokud jste očekávali pyramidy v Gíze či Chichen Itza, musím Vás zklamat, tento článek bude zaměřený na lidské pyramidy neboli letadla, Multi-level-marketing, Network Marketing atd. a také Cash Flow, pasivní příjem atd. z mého úhlu pohledu.


MLM (Multi-level-Marketing) - forma přímého prodeje, který podle mého názoru soustřeďuje všechnu svoji energii v "motivování, inspirování", spíš v "demagogii, oblbování" většinou ambiciózních mladých lidí, kteří si chtějí rychle a snadno vydělat peníze. Výrobce pouze vytváří podmínky pro své "pracanty, otroky", kteří za ně vydělají a vytváří svoje vlastní sítě, další vrstvy pyramidy. Většinou je prodejce zároveň i kupující.


Vlastní zkušenosti - s MLM jsem se poprvé setkal před X lety, kdy si kamarád stěžoval na Amway, tehdy jsem ještě nevěděl, o co se jedná. Pak velice známou OVB, byl jsem i na seminářích i od Nutriskin, Nutrilite (Amway odkoupila), zkoušeli na mě i Talk Fusion, akciové trhy, nejvtipnější byly nejspíše DIC (Diamonds International Corporation) diamanty, jedna nóbl dáma mě pozvala do Pařížské ulice v Praze, do luxusního klubu vedle obchodu Prada, ukazovala mi všemožné diamanty, tvrdila, že si můžu vydělat balík, ve Vietnamu se bude otvírat nová pobočka blablabla... Podle mě jsou diamanty dobrá obchodní komodita, jenže má za problém, že je nikdo nekupuje, lidé kupují zlato. Pod záštitou nějaké skupiny studentských podnikatelů mě zase jeden student hodinu ukecával a pak z něj vypadlo, že pracuje pro Amway. A v neposlední řadě už mě podruhé přesvědčovali, abych šel pracovat do firmy Partners, zaměřující se na finanční poradenství. Samozřejmě jako u každého MLM mi neřekli žádné informace, chtěli, abych chodil na firemní semináře, kde se vše dozvím, a pak i docela drahé víkendové semináře v nóbl hotelu. A nejdůležitější věc, musím si udělat 3 certifikáty - od Team leadera, od firmy Partners a také od České národní banky, které jak jsem si sám musel zjistit stojí 10k Kč. Dalším jejich konkurentem je Profi poradenství, určitě se najdou desítky dalších skvělých MLM.

Pokud tomu věříte, určitě si vyděláte. Mám 3 důvody proč těmto MLMkám, pyramidám nevěřím, většinou se snaží vyždímat z lidí co nejvíc peněz, "prodejci" se stávají fanatiky, honící se za bohatstvím (potencionálními klienty) a posledním podstatným důvodem je nedostatek klientů, odběratelů. A také se mi nelíbí tajemnost a netransparentnost těchto firem.


Hlavní gró tohoto článku bylo spíše ukázat, proč se lidé honí za MLM, chtějí si vytvořit tzv. "pasivní příjem". Stát se investory, majiteli nemovitostí, případně být na špičce nějaké své pyramidy. Když se nad tím člověk zamyslí, každá větší i menší firma, pokud v ní nepracujete sami (podnikatelé) je pyramida. Nad Vámi stojí nějaký Team leader, manažer a nad ním majitel, vlastník, akcionáři atd. Je jen na Vás, na jakém stupínku pyramidy chcete stát, do kterého kvadrantu se chcete propracovat, jestli máte kuráž bojovat o svůj vyšší stupínek. Nebo být těmi "otroky" peněz. Můj otec je jako většina Vietnamců podnikatel, má obchod s textilem v Berouně, moje matka už se propracovala do pravého CF kvadrantu, je již investorem. Propracovali se do tohoto stavu tvrdou dřinou, pílí, šetřivostí a následným reinvestováním. Peníze nejsou v lidském životě všechno, jenže pokud je máme, uvolní se nám obrovské kvantum času, které spotřebujeme jejich získáváním. Tento čas můžeme již efektivně využít na činnosti, věci, které nás baví. Zrovna čtu několik motivačních knížek, knížek o Cash Flow a rozhodl jsem se nebýt tím "pracantem, otrokem" peněz. Jako bývalý student ČVUT mě představa programátora zavřeného v kanceláři odrazovala a také se mi úspěšně podařilo vyhořet na jednom předmětu a být vyhozený ze školy. Matka mi to vyčítá, otec mě nadále podporuje v tom, abych dělal, co mě baví, nastoupil jsem tedy na podnikovku na VŠE, jsem jim oběma vděčný, protože jsou jako Jin a Jang, existuje zde rovnováha. Věci, které se již staly, se nedají změnit a další kritikou ničeho nedosáhneme, proč tedy nadávat, kritizovat? Nic se tím nevyřeší.

Hlavní je dělat co Vás baví a tvrdě na tom pracovat, nezaměřovat se na peníze, ignorovat posměch, kritiku od lidí, kteří se nějakým způsobem snaží zničit Vaše sny. Pamatujte, pokud nás kritizují, mají proč nás kritizovat, jsme před nimi o krok napřed, samozřejmě si beru rozumnou, konstruktivní kritiku k srdci, poučuju se z ní jako z chyb, kterých se dopustím a už je dále nedělám. Ale nestydím se za ně, nemusím říkat, že jsem se chyb nedopustil, jsem rád, že jsem se jich dopustil, protože posunuly můj život dál. Příklad člověka, který si šel za svým snem - Arnold Schwarzenegger - v dětství chtěl dělat kulturistiku, pořád cvičil, "kamarádi" se mu brutálně posmívali, kritizovali, dotáhl až na herce, senátora Kalifornie. Mohl bych pokračovat na ostatních slavných lidech, radši vše aplikuju na svém blogu, který mě baví psát a za který se mi před pár měsíci "kamarádi" smáli, jak mám trapný, nečtivý, neumím pořádně česky, vařím si v článcích vodu, ničemu nerozumím, jsem jen 15-ti leté dítě, natož abych dokázal psát nějaké smysluplné články, které někdo bude číst. Přemýšlel jsem tedy jak přilákat na svůj blog lidi, promýšlel jsem si různé marketingové strategie, cílil jsem na určité skupiny lidí, testoval jsem obrázky, názvy článků, obsahy článků, "Myslel jsem trochu jinak." koncept "Thinking outside the box." Závěry, které jsem zjistil, musím ještě víc prověřit, víc protestovat, časem zde na toto téma uveřejním další článek. Hlasujte v anketě díky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Do kterého Cash Flow kvadrantu se chcete dostat?

Zaměstnanec
Živnostník
Majitel
Investor

Komentáře

1 Vincent Vincent | E-mail | 6. prosince 2012 v 15:23 | Reagovat

Jen tak dál. Pro podobné začínající autory bych tu měl jen jedno doporučení - Odstavec, by měl mít maximálně 10 řádků.

Pokud má více, nezvládá se lidské oko v textu orientovat a ztrácí zájem o to pokračovat až na konec..

Smrt multilevelům, Cashflow 101 kupředu.. je hezké vidět, že si ze studia ekonomie taky někdo něco odnese.. ať už na mém mateřském VUT, VŠE nebo jinde:-)

2 Tiep Nguyen Huu Tiep Nguyen Huu | 6. prosince 2012 v 15:31 | Reagovat

Ok díky moc za feedback Vincente. :)

3 Adéla Adéla | 6. prosince 2012 v 15:40 | Reagovat

Tomuhle typu "vydělávání" je lepší se vyhnout.. nedělá to dobrotu, stojí to úsilí, peníze.. radši dělám zaměstnance a mám 25 měsíčně, než se pořád stresovat, jestli něco vydělám, protože tady můžeš mít třeba 70 tisíc.. nebo taky nulu. Ze dne na den. Dojdou ti známí, jim dojdou známí, a je konec.

4 Tiep Nguyen Huu Tiep Nguyen Huu | 6. prosince 2012 v 15:44 | Reagovat

Nejde házet všechny MLM do jednoho pytle, když pracuješ s platem, jseš taky v MLM, tj. je rozdíl mezi MLM s fixním platem a MLM bez fixního platu. :)

5 George Tri George Tri | E-mail | Web | 6. prosince 2012 v 17:58 | Reagovat

Hlavně by měl dělat člověk to, co ho baví. Vzdělávat se v něčem bez předchozí zkušenosti, je vysoce neefektivní a nezábavné. Pokud informace přichází v době, kdy je hltáme, je to úplně o něčem jiném. MLM není jen o toku peněz. Je to i o psychologii.

6 Hoang Petr Hoang Petr | 7. prosince 2012 v 0:16 | Reagovat

Hezky napsané, jen docela paradoxní, že tvoje matka tě za vyhození ze školy peskovala a otec zas podporoval...víš co: opačné názory a opačných stran kvadrantů, to mělo být naopak ne? matka podpora a otec peskovat :D jinak já osobně jsem rád, že jsem vešel do MLM....otevřel mi totiž oči, otevřel mi svět příležitostí, konečně vidím druhou stranu mince ve světě, kde je hafo peněz :) GL Taipe ;)

7 Tiep Nguyen Huu Tiep Nguyen Huu | 7. prosince 2012 v 0:33 | Reagovat

Dík, matka riskuje hodně :) přeci jenom vietnamská inflace :D a otec zase nechce, abych pod někým pracoval. :)

8 Michal Michal | 28. dubna 2014 v 17:07 | Reagovat

CO je to za hromadu blábolů? Je vidět, že do problematiky vidíš, asi jako Kropáčková do výzkumu protonových částic. Zkus mít trochu více otevřenou mysl a nesuď. Otroky peněz jsme všichni, i tvoje maminka, co se už dostala do čtvrtého kvadrantu. Za tričko si chleba nekoupíš.

9 Tomáš R. Tomáš R. | 10. října 2014 v 14:53 | Reagovat

Dobrý den,

rád bych se přidal s komentářem,protože bych Ti rád pomohl v nasměrování, které máš velmi rozpolcené z důvodu neúplných a mylných informací.

Všechny podniky jsou MLM. Jak jsi řekl někde si lidé berou bídné fixní platy za odvedenou práci, která ve většině případů přesahuje jejich příjem (jinak by je podnikatel vyhodil, pokud by pro něj nebyli výděleční) a já tvrdím, že je to práce pro LENOCHY nebo USTRAŠENCE, kteří se v životě neustále něčeho bojí a nedokáží se postavit ani sami sobě, a proto prohrávají životní souboj a končí v rukou Podnikatelů, kteří je mají v hrsti
To znamená, že pokud je někdo MLM kde jsou platy dle vykonané práce (tudíž spravedlivé) rozhodně není pro LENOCHY , tak tito lidé pracují mnohem více a pochopitelně mají i větší zisky. Pravdou je, že do takovéto firmy nemůže nastoupit každý, protože ne každý není lenoch nebo strašpytel. Pouze člověk, který má odvahu život žít a prožívat se vším všudy, může uspět. MLM je nejvhodnějším nástrojem pro lidi, kteří nechtějí riskovat vlastní startovní kapitál pro rozvoj vlastní společnosti nebo se nechtějí zadlužovat, což je finančně velmi chytré.
Jediné co je problémem v našem státu je nepřejícnost lidí, kteří pracují víc, aby byli úspěšnější, bohatší, šťastnější.
Co mě irituje úplně nejvíc, že tito lidé ač jsou tak líní cokoliv navíc udělat, už nejsou líní a nelitují svého času psát různé blogy, kritizovat a škodit ostatním.

Takže příště by jsi mohl více dělat a méně "psát".

Věřím, že si to vezmeš k srdci a budeš se podle toho i chovat.

Každopádně za mě Ti přeji hodně štěstí, zdraví a úspěchů, jak v osobním, tak i pracovním životě.

Tomáš R.

10 Tomáš R. Tomáš R. | E-mail | 10. října 2014 v 14:59 | Reagovat

Mimochodem ještě doplním i slova pana Gatese, který se napsal, že pokud by dnes začínal podnikat, šel by právě cestou MLM, protože je to podnikání s velikým potenciálem a progresem, kde člověk utváří nejen vlastní firmu, ale také svoji osobnost.

Zamyslete se jak se formuje Vaše osobnost v zaměstnání?...

Takže hodně úspěchů

Pokud máte zájem o širší diskuzi, prosím piště na můj mail objektivne@post.cz

Tomáš R.

11 Jirka Jirka | 14. května 2016 v 12:44 | Reagovat

Všechny lidi chci upozornit před Amway. Je to pyramida a sekta, která zničila už mnoho lidských životů. Já v tom byl půl roku, takže vím o čem hovořím.

12 David David | E-mail | 9. listopadu 2017 v 11:04 | Reagovat

[3]:dojdou jim známí ? :-) nic proti tomuhle shrnutí a komentářům , ale je důležité něčemu rozumět až poté se o tom bavit :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama