Markův Infantilní Koutek: Phineas and Ferb

9. září 2012 v 15:17 | Marek Nedvěd |  Filmy & seriály
Dneska mám něco pro ty dětinštější z vás. Jakým způsobem byste trávili léto, kdyby jste neseděli pořád u počítače a dokázali udělat cokoliv? Postavili byste stroj času? Letěli raketou na Mars? Vybudovali na zahradě pláž s oceánem? Nebo se celý den jenom váleli pod stromem? Odpovědi na tyto otázky vám posyktne seriál Phineas and Ferb.

Veškerá zápletka je o dvou desetiletých bratrech, ukecaném Phineasovi a Ferbovi (za kterého mluví jeho činy), kteří mají nadání pro tvorbu "projektů". Během dopoledne dokáží na zahradě nebo v celém městě postavit například horskou dráhu. To docela děsí jejich patnáctiletou sestru Candace (dabovanou Ashley Tisdale), která se stane v průběhu seriálu závislá na žalování matce. Ta ovšem nikdy na nic nepřijde. Jo a jejich domácí mazlíček, ptakopysk Perry, je ve skutečnosti tajný agent zachraňující svět od šíleného německého vynálezce doktora Doofenschmirtze.
Zní to asi trochu ztřeštěně, což vlastně i je. Humor seriálu vychází ze všech front, ať už je to čistě situační padání do záchodu, chytrý slovní humor nebo pop-kulturní odkazy na klasické filmy jako Jurský park nebo E.T. Jelikož je PaF technicky o desetiletých dětech, nenajdete v něm příliš poznámek o chlastu, drogách a sexu, zato rock'n'rollu je tam víc než dost.

Geniální novinkou, kterou seriál přinesl, jsou totiž hudební klipy. V dětských seriálech se vyskytovala hudba i předtím, občas i zpívaná hlavními postavami, ale nikdy to nebylo nic populárního nebo poslouchatelného. PaF ale hned ve druhém dílu přicházejí se svojí verzí Superstar a chytlavou písničkou "Gičigičigů" a od té doby válí jeden šlágr za druhým (dohromady vyprodukovali asi 70 písniček, přičemž polovina z nich je lepší než současná hudební scéna). Mezi moje nejoblíbenější je píseň "Sitting and waiting", z dílu ve kterém seděli a čekali, "Perry the Platypus theme", což je geniální odkaz na soundtracky ze starých bondovek a nebo bluesovou "E.V.I.L. B.O.Y.S." zpívanou patnáctiletou dívkou s alergií na petržel.
Jednou z nejsilnějších stránek PaF je opakující se schéma. Skoro každý díl začíná tím, že se PaF baví o nějáké podivnosti, Phineas prohlásí "Už vím, co budeme dnes dělat!" a jde se na věc.
V dalších pár vteřinách se někdo zeptá: "Kde je Perry?" Ptakopysk Perry si nasadí špionskou fedoru a vytratí se jedním z milionu tajných průchodů do podzemní skrýše, kde dostane instruktáž od majora Monograma ohledně nové mise.
Poté na zahradu, kde kluci staví obří konstrukci, přijde vlezlá "holka od naproti" Isabella a pištivým hláskem se zeptá "Co to děláš?", aby okamžitě přivolala partu zálesaček na pomoc se superprojektem.
V tento čas většinou přijedou kamiony se zásobami, bagry a jeřáby a dodavatel s klipsnou si nechá podepsat od kluků doručenku a zeptá se: "Nejste trochu mladí na to, abyste pracovali s průmyslovou svářečkou//lidožravými žraloky/raketovým palivem/...?" Na což mu je vždy odpovězeno "Jo, jo to sme."
Rachot těžkého techniky většinou vyruší Candace, která telefonuje svojí kamarádce Stacy. Je nucena zavěsit, vykouknout z okna a s určitým poměrem profesionální hrdosti, posvátné bázně a čiré nenávisti zařve: "To se poví mámě!"
Následuje střih a vidíme šíleného Dr. Doofenschmirtze s nějákým obřím paprskovým dělem, jak čeká až přijde Perry. Lapí ho do důmyslné pasti a poví mu příhodu z jeho strastiplného dětství, kvůli které se hodlá pomstít svým novým "-inátorem" všem pošťákům/plavcům/mimům/...
To už jsou chlapci připraveni spustit to, co celé dopoledne stavěli. Většinou se jim povede nedobrovolně přimíchat do akce i jejich sestru, která si adrenalinový zážitek tak neužívá. Pochroumaná vyleze z jízdy smrti a spatří přijíždět domů mámu, které s křikem běží ukázat ono ďábelské dílo.
V tu chvíli se na druhé straně města osvobodí agent Perry, zbije Doofenschmirtze a v rámci souboje muže proti ptakopysku několikrát vystřelí ze zločinného paprskometu, který vždy trefí zahradu PaF a zničí důkazy o existenci jejich neobyčejných radovánek.
Candace dovleče matku na místo činu, aby jen potvrdila svůj status psychicky narušené osoby. Matka se zeptá dětí: "Kdo si dá sušenky?" a na závěr z nějákého kráteru vyleze Perry bez čepice a ozve se "Tady jsi Perry!".

A takhle vypadá prakticky každý díl. Geniální je míra obměny a parodování sama sebe. Jeden celý díl je natočený o pralidech. Nikdo v něm nemluví, všichni jen dělají skřeky a zvuky jako "unga hunga". Díky tomu, že diváci znají schéma dokonale, nejenom že rozumí tomu, co se děje, ale vědí i co zrovna postavy říkají.

PaF je současný kreslený hit studia Disney. První díly se začaly vysílat v roce 2007 a dodnes vycházejí další a další. Seriál má v tuto chvíli 98 dvoudílů ve třech sériích a televizní film, což je na současnou produkci výkon a co víc, seriál si stále udržuje dobrou hladinku kvalitní zábavy. Údajně se připravuje crossover spin-off s marvelovskými komiksy, takže se PaF setkají se Spider-manem, Iron-manem a Hulkem. Zároveň se chystá celovečerní kinofilm, což je na kreslený seriál ohromující.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ooio ooio | 21. listopadu 2012 v 11:44 | Reagovat

Phinias a Ferb je pitomost nuda nuda nuda vždy když to dávají přepínám

2 psa psa | 21. listopadu 2012 v 11:44 | Reagovat

Máš pravdu je to nuda

3 llll llll | 21. listopadu 2012 v 11:45 | Reagovat

Kdybi to bylo alespoň zábavné já to nesnáším jak knouraj

4 ☮ VaneSs ☮ ☮ VaneSs ☮ | E-mail | Web | 6. ledna 2013 v 15:25 | Reagovat

Je to prdel ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama