Markův Infantilní Koutek: Spider-man

30. srpna 2012 v 19:45 | Marek Nedvěd |  Filmy & seriály

Upozornění: Článek není vhodný pro osoby s patologickou arachnofobií.
Spider-man je pro mnoho českých lidí prvním super-hrdinou se kterým přišli do styku. Kdo vyrůstal v devadesátých letech, určitě si vzpomene na víkendová rána u televize, kdy jste raději zanedbali snídani, jen aby vám neutekla ani vteřina Batmana a Spider-mana.
Většina Čechů si pod kresleným Spider-manem vybaví právě tuto show z 90' let, ale seriálů o pavoučím muži vzniklo daleko víc, než si myslíte. Následující článek vás s nimi alespoň okrajově seznámí.Spider-man (Campy 70' Spider-man)

Jako kreslený televizní seriál přišel první Spider-man. Na 70' léta to byl brutální odvaz, dneska je to spíš k smíchu. (Ono kolik stál crack tehdy a teď). Dnes z něj zůstala především chytlavá úvodní písnička v rytmu jazzu a pár přisprostlých obrázků na 4chanu. Osobně jsem z něj viděl díl a nehodlám na to vzpomínat, a to jich vyšlo 52 ve třech sériích, což je na dobu tzv. Silver Age vcelku běžný úspěch. (Například latentní seriál Super-Friends měl 109 dílů po cca. 60 minutách!)Spider-man and his amazing friends (Super-campy 80' Spider-man)

Po deseti letech veleúspěchu Spider-mana si Stan Lee potřeboval zase trochu přivydělat a vytvořil seriál Spider-man and his amazing friends (ano, je to přesně tak teplé, jak to zní). Opět se opakoval systém "vyprávění příběhu pro čtyřleté" (postavy pomalu popisují, co všichni vidí) a navíc dostal Spider-man dva nohsledy - Icemana a Firestar. A jako tým si hrdě říkali Spider-friends. Z tohohle seriálu (díkybohu) nezbylo už vůbec nic. Seriál měl 24 dílů ve třech (!) sériích. (A obzvláště archivními nerdy je nazýván nejlepším ze všech).Spider-man: The Animated Series (90' classic)

Konečně se dostáváme ke Spideymu jakého máme rádi. Kulturou prošla vlna heavy metalu a feťácké elektroniky, navíc DC comics se vytáhli v roce '92 s temným Batmanem, na což musel Marvel reagovat.
V roce '93 proto vychází nový seriál, který se nesnaží jen ukazovat jak Spider-man blábolí a mydlí jednoho lumpa za druhým - asi si vzpomínáte, že jednotlivé díly na sebe pevně navazovaly a že dokonce byly nazvány např. Book II: Neogenic Nightmare, Chapter 1:Battle of the Insidious Six. To umožnilo tvůrcům vyprávět příběh mnohem rozsáhleji a podrobněji, rozvíjet postavy a děj hlouběji, než bývá u 20-ti minutových seriálů zvykem.
Peter Parker zde byl vzorný vysokoškolák žijící se svou starou tetičkou a během pěti sérií se z něj stal rozumný chlap s neobvyklým sklonem nikdy nebýt na místě, kde je Spider-man.
Ačkoliv se to nezdá, Spider-man: TAS byl paradoxně jedním z nejvíce cenzurovaných (kreslených) seriálů všech dob. Například si zkuste vzpomenout, kolikrát dal Spider-man někomu pěstí nebo naznačil jen něco okrajově blízkého sexualitě (a to byl asi ve třech sériích zasnouben s Mary Jane a kurvil se s Černou kočkou). O tom, že Morbius sosal místo krve "plasmu" (kterou můžete darovat za 400,- na Hradčanský) ani nemluvě. Právě ale tyto nuance a náznaky, které byli scénáristé nuceni vymýšlet dělaly šou tak zábavnou.
Kdo dokoukal Spider-mana až k posledním dílům, které ani moc nedávaly smysl, ale o to byly větší jízda, ve kterých Spider-man cestuje cizími dimenzemi a staví armádu svých dvojníků, může si se mnou hrdě plácnout.Spider-man Unlimited (90' Spiderman in space)

Toto je jeden z nejpodivnějších Spider-manů, u kterého docela i chápu, že byl zrušen. Lidi nemají rádi divné věci.
Duchovní nástupce 90' Spidermana, popisuje příběh, ve kterém Col. J. Jameson (syn TOHO J.Jamesona, který zaměstnával Parkera v novinách), slavný astronaut, se vydává na vesmírný výlet umělou červí dírou na tzv. Counter-Earth, bizarní planetu na druhé straně naší soustavy, otáčející se kolem slunce tak, že ji nikdy nespatříme. Na Zem přijde zpráva, že hrdinný kosmonaut byl zajat a že tamní lidstvo utlačují jakési zvířecí bytosti (ukradené z Ostrova dr. Moreau) a jejich vůdce High Evolutionary.
Parker neváhá, ze své oblíbené laboratoře ukradne experimentální Spider-Nanosuit a jako černý pasažér se vkrade do záchranného raketoplánu. (Spolu s ním se svezou ještě Venom a Carnage). Na Vrati-Zemi (nevím jak to bylo přeloženo na FoxKids, když to šlo kdysi u nás) osvobodí Jamesona, ale ten odmítne návrat s tím, že musí osvobodit domorodce. Tak je Parker na 13 dílů uvězněn na ošklivé planetě připomínající dystopický New York, plné zvířecích mutantů a obřích robotů utlačujících untermensch.
Seriál nebyl špatný, jen byl "jiný". Je trochu škoda, že ho utnuli na konci první série, protože spousta záhad, motivů a příběhů právě na konci začínala nabírat pořádně na obrátkách.Spider-man: The New Animated Series (MTV Spider-man)

Intro v rytmu diska a CGI animace. Opět jeden z předčasně ukončených projektů, ve kterém Peter Parker je vysokoškolák, bydlí v bytě s Harry Osbournem (který v tomto seriálu je brutální pařmen a odpůrce Spider-mana) a snaží se skloubit svůj "noční" život s "nočním" životem vysokoškoláka.
MTV měla relativně snížené standardy ohledně cenzury, takže v seriálu je hromada referencí na sex, drogy a rock'n'roll a konečně fízlové nestřílí laserovými ukazovátky. Tvůrci šli tak daleko, že v posledním dílu jedna z hlavních postav umírá rukou/sítí Spider-mana, aby poslední záběr končil tím, jak Parker zahazuje pavoučí kostým do moře.
Je to možná nejdůstojnější konec, jaký si mohl kterýkoliv Spider-man přát, ale seriál měl své kouzlo a 13 dílů bylo velice málo.Spectacular Spider-man (2004 Spider-man)

Moje (a mnoha dalších nerdů) nejoblíbenější reinkarnace Spider-mana. Animace dostala svéráznější styl a spousta věcí se změnila.
Peter Parker je středoškolák (v původních komiksech ho radioaktivní pavouk kousl v 16 letech) a kámoší se s Harrym Osbournem a Gwen Stacy (ta v žádném jiném seriálu nebyla*, protože podle kánonu je to postava, kterou Spider-man zabije, když se jí snaží chytit sítí a zlomí jí vaz). Protože o prázdninách se z něj stal Super-hrdina, má hodně zvýšené sebevědomí, ale tím, že stále někam utíká, se ke všem chová jako největší hajzl. Navíc ne vždy lumpy dokáže chytit nebo porazit a často to za něj udělá jiný gang.
Seriál měl 26 dílů ve dvou sériích a vykresloval Peterovy pokusy o vztahy (které vůbec nezvládal) s Liz Allen, roztleskávačkou, kterou doučoval chemii, Gwen Stacy, která začala chodit s Harrym, z kterého se později stal Green Goblin (a nebo ne?) a Mary Jane, která na vztahy nebyla a o to byla větší kost. Do toho všeho občas zaskočila Černá Kočka, aby mu udělala v noci společnost.
A stejnou, (spíše větší) měrou ukazuje souboje mezi několika zločineckými organizacemi - Big Manem (albínskou obdobou Kingpina), Dr. Octopusem a jeho mutantním zvěřincem, Green Goblinem a oldschoolovou Maggií v čele se Silvermanem, který nastupuje až na konci druhé série, ale zato s pořádnou parádou.
Seriál končí v nejlepším, když Peter zjišťuje pravou tvář Green Goblina, v boji ve kterém hoří skoro všechny střechy New Yorku zeleným ohněm. Seriál měl šmrnc, ukazoval postavy jako Venom nebo Ještěr nejenom s příběhem, ale s opravdovými lidskými problémy, které Parker určitým způsobem zavinil a byl si toho dobře vědom.Ultimate Spider-man (2012 Disney-rape Spider-man)

Posledním přírůstkem do albíčka je Ultimate Spiderman, nedávno odstartovaný na Disney Channelu. Mladý Spider-man je kontaktován SHIELDem aby se stal vedoucím oddílu no-name super-hrdinů a choval se zodpovědně.
Seriál nezdravým způsobem znásilňuje příběhové linky zavedených postav (například Venom je Harry Osborn a vznikl jako experiment Dr. Octopuse), kromě běžného Spideyho žvanění dodává popisy nahovnózních situací s retardovanými anime obličeji (tím myslím obří kapku v případě ostudy, gigantické rudé oči v hněvu atd.) a celkově uráží všechny fanoušky nejedoucí v LSD.
Na druhou stranu, radši se měsíc koukat na tohle než vidět další díl Kouzelníků z Waverly Place.
Disney je slavný zabíjením kvalitních seriálů a naopak oživováním odpadu, takže věštím, že se můžeme těšit ještě na pár dlouhých sérií.

Abych neskončil nohama v žumpě, dodám, že pokud vás alespoň trochu článek navnadil na shlédnutí některých dílů, směle do toho, ve dvaceti je to stejně dobré jako v osmi a na youtube se s trochou snahy dá sehnat všechno. Tak nashledanou příště a pavučinometům zdar!


*Ve skutečnosti se v jednom ukázala, skuteční fanoušci vědí a googlisti už asi taky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mihl Mihl | 30. srpna 2012 v 21:55 | Reagovat

Super článek, už stahuju svoje resty... :-)

2 Spider man Spider man | Web | 9. listopadu 2013 v 15:13 | Reagovat

spider man je kvalitná rozprávka, film a aj komiks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama