TOP, MID, BOT, JUNGLE

2. července 2012 v 18:48 | Tiep Nguyen Huu |  League of Legends
Cíl všech linek aneb jak to všechno probíhá,

ve hře League of Legends existují 3 linky, kudy prochází minioni a les, kde většinou farmí jeden z hráčů obou teamů. Nedá se s 100% přesností říci, která linka nebo role je nejdůležitější, ve hře může každý hráč rozhodnout o osudu celého teamu.

BOT linka se obvykle hraje v provedení Support + Ad Ranged - Carry (hráč, který většinou tahá team v late game, pozdní fázi hry), nově i asijský styl No - Support, Double Melee - Carry, který leckdy ovládne dolní linku natolik, že díky tomu musí druhý team snaživě campit (zaměřit svoje útoky na jednu linku), aby tuto linku zachránili. Na jedné straně stojí AD carry, který se snaží co nejvíc nafarmit a získat co nejvíc killů na tolik kýženou výbavu. Na druhé straně stojí Support, který nechává AD Carrymu všechny Last hity minionů, kupuje wardy, Oracle elixír, pomáhá Junglerovi s psaním Spawn timů, také se snaží sledovat hru na všech linkách a díky tomu i informovat celý team o průběhu hry, ať už na TS, Vnt nebo jen občasným pingem.

MID linka, většinou zde hraje hráč, který má všechno na povel, říká teamu co dělat a v podstatě rozhoduje o všech důležitých situacích, na něj pak padá největší vlna kritiky, když se teamu něco nepovede. Příklad takového hráče je Reginald z amerického teamu TSM (Team Solo Mid), který má celý team pod palcem.

Jungler neboli hráč, který hraje v jungli má nejdůležitější úkol, hýbat s dynamikou hry, gangovat (přibíhat z různých stran po mapě a pokusit se zabít nepřátelské hrdiny nebo ničit věže na všechn linkách) a farmit jak to okolnosti dovolují. Běžně vypomáhá Supportovi s wardami (oči, které dotyčnému a teamu odkrývají určitou část mapy po určitou dobu), kupuje Oracle elixír, aby se zbavoval nežádoucích, nepřátelských ward a většinou se stará i o spawn time Red, Blue buffu, Draka a Barona.

Solo TOP, nejoblíbenější a zároveň nejtěžší linka v LoLu. Proč solo? Myšlenkový pochod je následující: dole se potřebuje udržovat drak a boj u draka s tím spojená. Nejdřív se zaměřím na hráče s nižším Elem (nižší rating v Ranked žebříčku). Hrají solo top nejraději, protože je tato linka nenutí hrát s teamem, není zde tolik odpovědnosti, tudíž je tato linka zdánlivě nejlehčí. Hráči středního Ela - Bronze - Silver Elo zde často trénují nově koupené nebo nově hrané hrdiny, když už je normal game omrzel. Hráči vyššího Ela Goldi, hrají tuto linku stejným stylem jako hráči z bronzu nebo stříbra, ale snaží se vyhrát už o něco méně, elo je už v této fázi přestane zajímat. Kdežto Platinum hráči a výš už hrajou tuto linku o poznání jinak, farmí v jungli kdykoliv je to možné, gangují MID, BOT (teleport), nepřátelského junglera celou hru a to z nich dělá unikátním přínosem pro team.

Jak hrát SOLO TOP?

TOP linka se dá hrát různě, agresivně, pasivně, aktivně nebo kombinovaně. Agresivní hra je styl hry, kdy se snažíte protivníka zatlačit dál od minionů, aby z nich neměl Goldy, tzv. Zone, Zoning, kdy protivník postupem času stojí u své věže a bojí se k Vám jakkoliv přiblížit. Pasivní hru hrajete v tu chvíli, kdy absolutně ignorujete nepřítele, soustředíte se na 100% Last hit a případný Gang, který přijde a kdy konečně vyrazíte na protivníka. Aktivní hra je spíš pro hráče vyššího kalibru, kdy hráč vyčistí svoji linku co nejrychleji, běží rychle do lesa nebo na mid, bot na gang a pak se zase vrátí na linku, novým hráčů tuto strategii nedoporučuji, může se stát, že pak máte o několik lvlů nebo několik k (tisíc) goldů míň než nepřítel a TOP linku už následně nezvládnete. Všechny tyto strategie se samozřejmě dají kombinovat a zvolit si vhodnou strategii v určitý okamžik dokážete až po určiém čase.

Není přesný recept jak hrát TOP linku, vždy záleží na hrdinovi, kterého hrajete, na hrdinovi protivníka, na gangech z lesa, midu a dalších okolnostech jako jsou úspěšnost v Last hitování (vhodně zvolené Itemy) a Team fightech. Na nižším elu nehrozí tolik gangů, tudíž můžete hrát agresivněji, na vyšším elu doporučuji spíš pasivní hru, pokud chcete hrát agresivně počítejte s gangem, takže si průběžně kupujte wardy a buďte připraveni utéct k vlastní věži.

Doufám, že se Vám tento článek líbil a budu i nadále pokračovat ve své redaktorské činnosti. :))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama