"Tết Trung Thu", svátek dětí

3. července 2012 v 0:26 | Tiep Nguyen Huu |  Vietnamská kultura
Zdravím všechny příznivce vietnamské kultury,

v tomto článku se Vám pokusím objasnit co Tet trung thu vlastně je a jaké tradice a zvyklosti jsou s ním spojené. Doteď jsem si myslel, že je Tet Trung thu jakási oslava podzimu, jelikož byla na podzim. Ve skutečnosti je to vietnamský den dětí, který se odehrává za úplňku 15. 8. podle lunárního kalendáře. Kdysi obyvatelé Vietnamu v tento den oslavovali povedenou podzimní sklizeň, zároveň si přáli dobrou úrodu pro nadcházející sezónu a také obětovali jídlo, ovoce a různé ručně vyrobené předměty budhistickým nebo jiným božstvům.

V dnešní, moderní době ji vietnamská společnost hodnotí jako den (svátek) dětí. Osobně se s ním setkávám již řadu let, kdysi jsem na tuto oslavu chodil jen z donucení, avšak teď považuju tento den a ještě vietnamský Nový rok za jedinečné události vietnamské kultury a chodím na ně rád, i když nemám vietnamské obyvatelstvo v přílišné oblibě. :)) Moje psychologie myšlení je totiž posunutá blíž k Evropanům, Čechům, vrstevníkům.

Tradice a zvyklosti

K tradičnímu jídlu patří bezkonkurenčně pokrm zvaný "bánh Trung thu". Pokrm vzdáleně připomínající buchtu, koláč, zpravidla kulaté nebo hranaté (symbolizující Zemi, Měsíc a jednotu rodiny), různých barev a velikostí, jsou plněné vším od masa po ovoce, zeleninu, koření ba i sladkostmi a cukrem, bývají různého typu, měkké, tvrdé, hutné, slabé. Každý si podle své chuti a fantazie může vytvořit svoji "podzimní buchtu".

Jak už to u oslav bývá, patří k tradičním pokrmům i tradiční zvyky, v tomto případě příběhy o lvím tanci a lampionech. Kdysi žil v lesích dřevorubec, který během úplňku uviděl obrovského lva, jak si hraje s odrazem luny, odrážející se na hladině potoka. Lev se pokoušel chytit měsíc skoky do potůčku, jenže pokaždé měsíc k jeho údivu zmizel. Nezdarem se rozzuřený lev vrhl na tamní obyvatelstvo z nedaleké vesnice. Volání o pomoc, výkřiky vesničanů znepokojily dřevorubce natolik, že okamžitě vytvořil jakýsi kyj, palici z větve stromu a běžel vesničanům na pomoc. Boj s lvem byl litý, dlouhý a únavný, i přesto dřevorubec lva zdolal (překvapivě :))), tamní obyvatelé, ohromeni hrdinským činem dřevorubce, prosili o vyprávění v podobě opakovaného souboje s ukrutným lvem. Od té chvíle začali lidé opakovat tento hrdinský čin, tancováním lvího tance (mua su tu), který znázorňuje tento souboj Davida proti Goliášovi. V Kladně se každoročně sejde pár mládenců, dobrovolníků, nasazují si kostým lva (dvoudílný musím podotknout :D), hrají na bubny a tancují tento oslavný tanec, při kterém se každý člen vietnamské komunity skvěle baví.
Další z vietnamských legend, spojené s oslavou podzimu, je Legenda o lampionech. Kdysi v Číně žil chán, vládce a na oslavu podzimu vyhlásil lampiónovou slavnost, soutěž ve kterém vítězi slíbil velkou odměnu. Postupně mu ze všech koutů země lidé posílali lampiony různých tvarů, velikostí, barev a materiálů, jenže zhýčkaný vládce nebyl spokojen ani s jedním. Jednomu prostému leč ušlechtilému muži Luc Duc se zjevil duch a poradil mu jak vytvořit lampión neskonalé krásy, "Použij bambusové tyčky, bambusová vlákna, barevný papír a vytvoř šestiúhelník. Umísti do něj svíčku a její teplo bude otáčet osou lampiónu a všechna zvířata i lidé nakreslení na lampiónu se budou také otáčet." pravil a mžiku se rozplynul. Muž vyrobil lampión přesně podle instrukcí, ohromený král ho za to bohatě odměnil. V dnešní době už děti pomalu neví, jak takovéto tradice vznikly, nicméně s potěšením si svíčku v lampionu zapálí, samozřejmě rodiče si lampión také rádi zapálí a zavzpomínají si na staré časy. V naší rodině se čas od času také objeví barevný lampion ve tvaru hvězdy, ale už do něj svíčku nedáváme a tudíž ani nezapalujeme.
Hlavní inspiraci pro tento článek a jednu citaci jsem použil z webové stránky http://www.klubhanoi.cz, článek o tet Trung thu, autor je mi neznámý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama